[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František možno budúci rok zavíta do rodnej Argentíny
P:3, 28. 05. 2023 12:58, ZAH

Vatikán 28. mája (VaticanNews) Pápež František možno budúci rok zavíta do rodnej Argentíny. Povedal to pri stretnutí s členmi a priaznivcami pápežskej nadácie Scholas Occurentes vo štvrtok 25. mája. Svätý Otec prišiel na ukončenie podujatia s názvom „Ekologické mestá“, na ktorom sa zúčastnilo 50 starostov z Latinskej Ameriky a Portugalska. Nadácia takto oslávila svoje 10. výročie.

Pri stretnutí v rímskom inštitúte Augustinianum ležiacom hneď pri Námestí sv. Petra, pápež František odpovedal na otázky, ktoré mu položili naživo či virtuálne latinskoamerickí a európski členovia svetovej kultúrnej a edukačnej siete Scholas Occurrentes - organizácie založenej v Argentíne ako kultúrna odpoveď na politickú, hospodársku a sociálnu krízu. Pri stretnutí nechýbal dialóg, chvíle hudby a spevu, videá, pozdravy a výmena darov.

Z úst Svätého Otca zaznelo ostré odsúdenie šikanovania, ktoré „ničí“ život, ďalej výzva rešpektovať každého človeka „takého, aký je“, v jeho „autenticite“. Pápež hovoril aj o nebezpečenstvách, ktoré hrozia mnohým deťom, ktoré nedokončia vzdelávanie a vyjadril aj znepokojenie nad šírením pornografie a „komercionalizácie lásky“, ktorej obeťami sú najmä dospievajúci.

Prvá otázka položená pápežovi sa týkala možnej návštevy jeho rodnej krajiny. „Moja predstava je, že pôjdem na budúci rok, uvidíme, či sa to podarí“, odpovedal Svätý Otec.

Vzdelávanie, problém komercionalizácie lásky

V odpovedi na otázku o súčasnej núdzovej situácii v oblasti vzdelávania a potrebe tzv. Globálnej dohody o vzdelávaní, pápež odsúdil skutočnosť, že toľko mladých ľudí dnes nemá možnosť získať dobré vzdelanie.

„Ako často vedie nedostatok sexuálnej výchovy ku komercializácii lásky. Láska sa nemá komercializovať a mladí ľudia nemajú byť využívaní...,“ povedal Svätý Otec a dodal: „Výchova a vzdelávanie mladých ľudí je povinnosťou rodičov a celej spoločnosti“. Ako ďalej poznamenal, deti, ktoré nie sú schopné dokončiť školskú dochádzku, končia ako záťaž pre spoločnosť. Svätý Otec sa tiež zamyslel nad problémom „komercionalizácie“ sexu a povedal, že je povinnosťou škôl a pedagógov zamerať sa na túto tému, a povzbudil prítomných, aby v tomto záväzku pokračovali.

Šikanovanie ničí životy

Virtuálne aj priamo boli pápežovi Františkovi položené otázky týkajúce sa homofóbie, rasizmu a šikanovania. Predovšetkým šikanovanie „je veľmi vážne a ničí životy“. „Každý muž, každá žena, každý chlapec, každé dievča majú povinnosť byť „autentickí“, byť sami sebou a majú právo byť rešpektovaní.“

Seniori nesmú zomierať osamotení

Pápež sa zamyslel aj nad témou starších ľudí, starých rodičov, ktorá je mu blízka. Povedal: „Mal som tú milosť, že moji starí rodičia žili až do môjho vysokého veku. Prvý starý otec zomrel, keď som mal 16 rokov, druhý zomrel, keď som už bol biskupom.“ Svätý Otec si zaspomínal ako jeho starí rodičia pomáhali s výchovou početnej rodiny a že ho naučili ich jazyku a hodnotám.

Pápež tiež vyslovil výzvu, aby sme nikdy neopúšťali starších ľudí, ktorí podľa neho „nesmú zomierať v izolácii...“. Spomenul si na niektoré príbehy, ktoré počul ako biskup v Argentíne, keď navštevoval domovy dôchodcov. Zdravotné sestry mu rozprávali o „starých ľuďoch, ktorých ich príbuzní nechali celé mesiace osamote“. Svätý Otec varoval, že „spoločnosť, ktorá sa nestará o tento vzťah, sa ideologizuje, podporuje sektárstvo...“

Dres s číslom Maradonu

Medzi mnohými darčekmi, ktoré boli venované Svätému Otcovi, bol aj dres futbalového tímu Neapol s číslom 10, teda s číslom Armanda Maradonu. „Vy Ste číslo 10 Cirkvi“, povedal prezident tímu a zároveň požiadal pápeža, aby „odkopol“ všetky nespravodlivosti na svete“.( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20230528009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]