[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 09. 10. 2024   Meniny má Dionýz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pre Globálny pakt pre rodinu: Rodina je generátorom spoločného dobra
P:3, 30. 05. 2023 15:38, ZAH

Vatikán 30. mája (VaticanNews) Posolstvo k začiatku Globálneho paktu pre rodinu: Pápež František píše, že dúfa v súčinnosť medzi štúdiami o rodinných vzťahoch a pastoračnou činnosťou, ktorá by podporila nenahraditeľné bohatstvo, ktoré rodina predstavuje aj v dnešnej dobe, a to aj v kontexte spoločenskej krízy. "V rodine sa uskutočňuje väčšina Božích snov o ľudskom spoločenstve. Nemôžeme sa preto zmieriť s jej úpadkom".

"Rád by som podporil Globálny pakt pre rodinu, spoločný program akcií zameraných na nadviazanie dialógu medzi rodinnou pastoráciou a študijnými a výskumnými centrami zaoberajúcimi sa rodinou, ktoré sú prítomné na katolíckych univerzitách po celom svete." To je zámer pápeža Františka, ktorý už deklaroval v apoštolskej exhortácii Amoris laetitia. Pápež svoju vôľu opakuje v posolstve na začatie iniciatívy, ktorú podporuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Pápežská akadémia sociálnych vied.

Výskum a pastorácia spoločne v prospech rodinnej kultúry

Cieľom Globálneho paktu pre rodinu, celosvetového memoranda pre rodinu, je teda podporiť súčinnosť medzi životnými cestami a akademickým štúdiom. Pápež vysvetľuje prečo: Katolícke univerzity a pastorácia môžu spoločne lepšie podporovať kultúru rodiny a života, ktorá, vychádzajúc z reality, pomáha novým generáciám – v tejto dobe neistoty a hladu po nádeji – oceniť manželstvo, rodinný život s jeho zdrojmi a výzvami, krásu vytvárania a starostlivosti o ľudský život.

Súčasný kontext rodinných vzťahov

Univerzity, hovorí ďalej František, majú za úlohu prehĺbiť rôzne aspekty inštitúcie rodiny, aby sa v dnešnej dobe udržal "jej skutočný význam" v myslení a konaní. A vykresľuje obraz súčasnej situácie:

Štúdie ukazujú, že rodinné vzťahy prechádzajú krízou, ktorú podnecujú podmienené problémy aj štrukturálne prekážky, čo sťažuje možnosť pokojného založenia rodiny pri absencii zodpovedajúcej podpory zo strany spoločnosti. To je tiež dôvod, prečo mnoho mladých ľudí odmieta voľbu manželstva v prospech menej stabilných a neformálnych foriem partnerských vzťahov. Prieskumy však tiež zdôrazňujú, že rodina je aj naďalej prioritným zdrojom spoločenského života, a ukazujú existenciu osvedčených postupov, ktoré si zaslúžia zdieľanie a šírenie po celom svete.

Nemôžeme sa zmieriť s úpadkom rodiny

Pápež František v posolstve opisuje úlohy Globálneho paktu pre rodinu, programu, ako poznamenáva, ktorý nie je statický, ale je formulovaný v štyroch krokoch. Prvým z nich je podpora dialógu medzi univerzitnými výskumnými centrami, ktoré sa zaoberajú otázkami rodiny; druhým je podpora vzťahov medzi katolíckymi univerzitami a kresťanskými komunitami. Cieľom tretieho kroku je podporovať "kultúru rodiny a života v spoločnosti", z ktorej možno vyvodiť užitočné návrhy pre verejné politické stratégie. A napokon štvrtým krokom je podpora návrhov, ktoré sa objavia pre zlepšenie služby rodine vo všetkých jej aspektoch, ktoré posolstvo vymenúva: "duchovné, pastoračné, kultúrne, právne, politické, ekonomické a sociálne". Pápež zdôrazňuje zodpovednosť cirkvi:

V rodine sa uskutočňuje mnoho z Božích snov o ľudskom spoločenstve. Nemôžeme sa preto zmieriť s jej úpadkom v mene neistoty, individualizmu a konzumerizmu, ktoré predpokladajú budúcnosť jednotlivcov mysliacich len na seba. Nemôžeme byť ľahostajní k budúcnosti rodiny, spoločenstva života a lásky, nenahraditeľného a nerozlučného zväzku medzi mužom a ženou, miesta stretávania generácií, nádeje spoločnosti.

Zdravá rodina je dobrá pre všetkých

František uzatvára úvahy takto: "Rodina, nezabúdajme, má pozitívny vplyv na všetkých, pretože je tvorcom spoločného dobra." Je to teda celé cirkevné a občianske spoločenstvo, ktoré sa teší z prítomnosti zdravých rodín, ktoré pápež definuje ako „nenahraditeľné bohatstvo“.



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230530033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]