Vatikán 1. júna (VaticanNews) Práca pre mier na Ukrajine bola jednou z tém, na ktoré sa sústredila veľká časť telefonického rozhovoru medzi pápežom Františkom a brazílskym prezidentom Luizom Inacom Lulom da Silvom v stredu 31. mája. Správu o rozhovore potvrdila vatikánska tlačová kancelária a už popoludní o nej informovalo krátke komuniké zverejnené na internetových stránkach brazílskej vlády, v ktorom boli uvedené ústredné témy rozhovoru medzi pápežom a 77-ročným politickým lídrom, zvoleným tretíkrát za prezidenta v novembri 2022.
Práca pre mier na Ukrajine
Lula - ktorý nedávno zopakoval svoj návrh, aby skupina krajín vrátane Brazílie sprostredkovala mierové riešenie vojny na Ukrajine - chcel predovšetkým Františkovi vyjadriť vďačnosť za to, že pracuje pre mier v tejto "mučenej" krajine. A ako sa ďalej uvádza v nóte, pápežovi tiež rozprával o svojich rozhovoroch s ďalšími predstaviteľmi pri hľadaní mieru na Ukrajine a vyjadril ľútosť nad eskaláciou konfliktu v regióne.
Pozvanie na návštevu krajiny
Prezident Lula s Františkom hovoril aj o snahe pokračovať v boji proti chudobe a hladu v Brazílii, ktorá patrí ku krajinám sveta najviac poznačených týmito problémami. Potom pápeža pozval na návštevu krajiny a podľa oficiálnych zdrojov Jorge Mario Bergoglio pozvanie zváži. Išlo by o Františkovu druhú cestu do Brazílie po tej, ktorú vykonal v júli 2013, niekoľko mesiacov po svojom zvolení na Petrov stolec, pri príležitosti Svetového dňa mládeže v Rio de Janeiro.
Možno audiencia vo Vatikáne
V júni alebo júli tohto roku by sa mala uskutočniť aj Lulova audiencia vo Vatikáne, uvádza sa v nóte. Opäť by nešlo o prvú audienciu: Lula bol vo Vatikáne už v marci 2009, kedy na Petrovom stolci pôsobil Benedikt XVI. Potom tam bol 13. februára 2020. Audiencia vtedy trvala približne hodinu a zamerala sa na otázky demokracie, životného prostredia a nerovnosti, ekonomiky. Potvrdil to sám prezident na následnej tlačovej konferencii po tom, čo na Twitteri zverejnil fotografiu s pápežom sprevádzanú popisom: „Stretnutie s pápežom Františkom, aby sme hovorili o spravodlivejšom a bratskejšom svete“.