[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Badíne sa konalo 105. plenárne zasadnutie Konferencie biskupov Slovenska
P:3, 13. 06. 2023 12:00, PRE

Badín 13. júna (TK KBS) Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa stretli v pondelok a utorok 12. a 13. júna 2023 v Badíne. Na 105. plenárnom zasadnutí KBS bolo prítomných všetkých 15 biskupov. V pondelok sa s biskupmi stretol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. 

Brífing po plenárnom zasadnutí KBS v Badíne (Zdroj: TV LUX) 

Biskupi vyhodnotili posledné aktivity KBS. Zvolili si novú hovorkyňu. Pred médiami ich bude zastupovať Katarína Jančišinová, ktorý predtým pracovala ako redaktorka, editorka a prekladateľka pre Vydavateľstvo Nové mesto a venovala sa prekladom a tlmočeniu z talianskeho a nemeckého jazyka. Absolventka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyštudovala nemecký jazyk a literatúru, taliansky jazyk a literatúru a talianske reálie, nastúpi do funkcie 1. augusta. Ide o prvú ženu a laičku vo funkcii hovorcu KBS, ktorú preberie po kňazovi Martinovi Kramarovi. 

Biskupi odobrili otvorenie procesu blahorečenia zakladateľky Rodiny Nepoškvrnenej, rehoľnej sestry Bernadety Pánčiovej. O dovolenie začať beatifikačný proces požiadala Kongregácia milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky. Sr. Bernadeta najviac účinkovala na území Banskobystrickej diecézy, ale jej dielo - Rodina Nepoškvrnenej má dnes členov po celom svete. Rozšírila sa do Ruska, na Ukrajinu, do Rumunska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švédska i do USA, Kanady aj Austrálie. Mimoriadne je rozšírená na Morave, v Čechách a v Maďarsku. 

Biskupi si vypočuli informácie o príprave na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré budú v ňoch 1. až 6. augusta 2023. Zúčastní sa na nich aj Svätý Otec František. Zo Slovenska sa prihlásilo 2 000 mladých ľudí. sprevádzať ich budú biskupi Mons. Tomáš Galis, Mons. Milan Lach a Mons. Peter Beňo. SDM spájajú mladých ľudí z celého sveta - katolíkov, kresťanov a iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky. Po prvýkrát sa uskutočnili z vôle sv. Jána Pavla II. v Ríme v roku 1986. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporiť  angažovanosť mladých v Cirkvi, radosť z ich viery a premýšľanie o biblickom odkaze, ktorý vždy pre nich vyberá pápež.

O aktuálnych otázkach biskupov informovali členovia viacerých poradných orgánov. Rada KBS pre pastoráciu v zdravotníctve predstavila aktuálne postavenie kňazov v nemocniciach, ako aj pripravovaný formačný kurz pre nemocničných kaplánov, ktorý bude v spolupráci s Ekumenickou radou cirkví. Rada KBS pre rodinu pozvala na blahorečenie poľskej rodiny Jozefa a Viktórie Ulmovcov, ktoré je naplávané na 10. septembra 2023 v poľskej obci Markova. 

Členovia KBS si vypočuli informácie aj o pomoci utečencom z Ukrajiny, o projektoch podpory prenasledovaným kresťanom a tiež o projekte adopcie na diaľku. Na plénarnom zasadnutí diskutovali o príprave Jubilejného roka 2025. V tejto súvislosti uvažujú vyhlásiť aj celonárodnú púť. Biskupi hovorili aj o spoločnom plénarnom zasadnutí s Českou biskupskou konferenciou, ktoré je naplánované na október 2023 vo Vranove u Brna. Počas zasadania biskupi rokovali s predstaviteľmi Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.  

Pred letom, ktoré nás čaká a je spojené s viacerými púťami, biskupi pozývajú veriacich, aby sa prišli na jednotlivé pútnické miesta s cieľom načerpať milosti pre ich život. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý si pripomíname 5. júla, pozývajú na celonárodnú púť k solúnskym vierozvestcom do Nitry. V tento deň zároveň začne Rok kresťanskej kultúry.  Jeho cieľom je nielen zviditeľnenie kresťanskej kultúry, ale aj aj prezentovanie a šírenie kresťanskej kultúry života. Ide o iniciatívu Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru KBS, ktorú vedie vojenský ordinár Mons. František Rábek. 

Prvý Rok kresťanskej kultúry sa konal v roku 1999 v rámci prípravy osláv veľkého jubilea kresťanstva v roku 2000. Druhý Rok kresťanskej kultúry bol rok 2010. Ďalší sa mal pôvodne konať v roku 2020. Z dôvodu, že rok 2020 bol „Rok slovenského divadla“, „Rok kresťanskej kultúry“ preložili na rok 2021. Kvôli pandémii sa však nakoniec presunul na rok 2023.  Programovým heslom budú slová „Príklad vierozvestcov - inšpirácia pre súčasnosť“. Príležitosťou pre aktuálny rok je spomienka na 1 160. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda do našej vlasti. 

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20230613021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]