Vatikán 13. júna (VaticanNews) Svätý Otec sa i pri rekonvalescencii v nemocnici venuje práci. V nedeľu 11. júna poslal posolstvo predsedovi Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) v Európskom parlamente Manfredovi Weberovi. Pápež vyzval poslancov, aby si silne uvedomili zodpovednosť kresťanských politikov „za pretavenie veľkého sna o bratstve do konkrétnych činov dobrej politiky na všetkých úrovniach“.
V úvode posolstva Svätý Otec pripomenul svoju návštevu Európskeho parlamentu v novembri 2014 a ako prvý bod, ktorý chce vyzdvihnúť vo svojom príhovore, je, že sú „zástupcami občanov“, a že „je potrebné dobre sa starať o vzťah medzi občanmi a poslancami“. Toto „spojenie je ťažké udržať živé v každej krajine, o to viac to platí pre Európsky parlament“. Ako pápež dodal, dnešné komunikačné možnosti môžu veľmi „pomôcť prekonať vzdialenosti“.
Svätý Otec sa ďalej zameral na pluralizmus, keď píše: „Je jasné, že veľká parlamentná skupina musí zabezpečiť určitý vnútorný pluralizmus. V niektorých otázkach, v ktorých ide o primárne etické hodnoty a dôležité body kresťanskej sociálnej náuky, je však potrebné byť jednotní. Toto sa mi zdá ako mimoriadne zaujímavý aspekt, pretože si vyžaduje zamyslenie sa nad neustálym vzdelávaním poslancov. Je normálne, že aj vy potrebujete chvíle štúdia a reflexie, v ktorých môžete prehĺbiť a diskutovať o eticky najdôležitejších otázkach. Ide o fascinujúcu výzvu, ktorá sa odohráva predovšetkým na úrovni svedomia a ktorá zároveň poukazuje na kvalitu tých, ktorí robia politiku. Kresťanský politik by sa mal vyznačovať vážnosťou, s akou rieši problémy, odmietaním oportunistických riešení a vždy pevným držaním sa kritérií dôstojnosti osoby a spoločného dobra“.
V tejto súvislosti pápež v posolstve pripomenul, že majú „veľmi bohaté dedičstvo z ktorého môžu čerpať svoj originálny príspevok k európskej politike, a to sociálnu náuku Cirkvi“. A ako príklad spomenul princípy solidarity a subsidiarity a ich cnostnú dynamiku.
Podobne Svätý Otec zdôraznil víziu Európy, ktorá spája jednotu a rozmanitosť, pričom spomenul i svoju nedávnu apoštolskú návštevu Maďarska, kde tento aspekt zopakoval: „Ide o Európu, ktorá si plne váži rôzne kultúry, ktoré ju tvoria, jej obrovské bohatstvo tradícií, jazykov, identít, ktoré patria jej národom a ich histórii; a ktorá je zároveň schopná svojimi inštitúciami a politickými a kultúrnymi iniciatívami zabezpečiť, aby táto veľmi bohatá mozaika tvorila ucelené obrazce“.
Pápež František v posolstve povzbudil kresťanských politikov k „silnej inšpirácii“, ktorou sú sny: „vysoké hodnoty a vysoká politická vízia“. Ako uviedol, „na udržanie Európy, ktorá čelí veľkým globálnym výzvam 21. storočia“, by oni mali ako prví ceniť si a učiť sa z príkladov a ponaučení otcov zakladateľov zjednotenej Európy: „usilovať sa nielen o organizáciu, ktorá chráni záujmy európskych národov, ale o úniu, v ktorej každý môže žiť život v ľudskom meradle, bratsky a spravodlivo“.
Napokon pápež pripomenul dôležitosť pojmu bratstva v politike, keď uviedol: „Som presvedčený, že kresťanskí politici by dnes mali byť uznávaní podľa svojej schopnosti pretaviť veľký sen o bratstve do konkrétnych činov dobrej politiky na všetkých úrovniach: miestnej, národnej a medzinárodnej.“
V súvislosti zo zjednotenou Európu Svätý Otec položil otázku: „Kto sú tí, ktorí najviac zažívajú zjednotenú Európu? A odpovedal, že sú to mladí ľudia, pričom dodal: „Dnes ľudia začínajú skoro študovať v zahraničí; neskôr na univerzite, najmä špecializácie, to je európsky horizont; a tak je to aj pri hľadaní práce... (...) Pozrime sa na nich, na mladých ľudí, a predstavme si Európu a svet, ktorý by bol vo výške ich snov“.
Posolstvo pre kresťanských európskych poslancov Svätý Otec uzatvára povzbudením a požehnaním v ich práci: „Povzbudzujem vás, aby ste s Božou pomocou kráčali vpred s odvahou a nádejou. Nech je evanjelium vašou sprievodnou hviezdou a Sociálna náuka Cirkvi vaším kompasom. Všetkým vám a vašim blízkym srdečne žehnám“.
Miroslava Holubíková - Vatikán