[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 04. 10. 2024   Meniny má František      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Interiér Kostola svätej Anny v Tatranskej Javorine obnovili študenti
P:3, 16. 06. 2023 11:41, DOM

Tatranská Javorina/Kežmarok 16. júna (TK KBS/TASR) Celodrevený Kostol sv. Anny v tatranskej obci Tatranská Javorina má vynovený interiér. Postarali sa o to 11 žiaci odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Kežmarku v rámci svojej praxe, informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová s tým, že v priebehu posledných dvoch rokov zrenovovali hneď viaceré objekty, ktoré sa v kostolíku nachádzajú. Práce vykonávali pod vedením Vlada Reznického. Študenti konkrétne zreštaurovali jednotlivé časti mobiliára tohto neogotického kostolíka. „Pozlátili oltár, krstiteľnicu, kazateľnicu, spovednicu, patronátnu lavicu i neskôr zhotovené paškálové svietniky, ambonu a obetný stôl,“ vymenovala Jeleňová. 

Študenti tak po mnohých rokoch podľa nej vyhoveli požiadavkám nemeckého kniežaťa Christiana Kraft von Hohenlohe, ktorý dal chrám v roku 1902 postaviť. Práve knieža starostlivo riešil jeho interiérové zariadenie, pričom mal požiadavky, ktoré vtedajší remeselníci nedokázali splniť. „Žiaden majster totiž nevedel v tej dobe zlátiť, a tak interiér kostola ostal bez zlátenia,“ objasnila hovorkyňa. 

Oltár vyhotovil Peter Meyer z Popradu, hodiny na veži dodal Pavol Schwing v Kežmarku, zvony odlieval Fridrich Hönig, avitráže vyhotovil Karl Rockbeck z Viedne, z ktorej pochádzajú aj bohoslužobné predmety. Rodový erb vyrezala neznáma firma z Berlína. O zlátenie zariadenia v interiéri sa napokon po viac ako storočí postarali žiaci krajskej ŠUP z Kežmarku. „Správa o ich zručnosti i obnove pritom zostane zachovaná aj pre budúce generácie. V kostole ju totiž už koncom júna uložia do časovej schránky,“ dodala Jeleňová. Kostol sv. Anny spolu s cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou Kegelovcov a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a J. Votrubu sú národnými kultúrnymi pamiatkami. (Zdroj: TASR)



( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20230616042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]