Rím 28. júna (VaticanNews) „Všetci potrebujeme zmenu života, aby Cirkev mohla jasne ukázať pravú tvár Ježiša Krista.“ Aj takto píše pápež František účastníkom stretnutia inštitúcií a organizácií pomoci Cirkvi v Latinskej Amerike. Na stretnutí, ktoré sa konalo v dňoch 22. – 23. júna v Ríme, sa zúčastnil aj predseda Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku (CAL) Mons. Robert Francis Prevost, ktorému Svätý Otec adresoval list.
„V súčasnosti má CAL za úlohu venovať sa štúdiu otázok, ktoré sa týkajú života a rozvoja samotných partikulárnych cirkví, pričom pomáha príslušným dikastériám z dôvodu ich kompetencie a pomáha im radou a ekonomickými prostriedkami“ – pripomenul v posolstve pápež určenie služby spomínanej komisie, pričom uviedol aj jej zodpovednosť „za podporu vzťahov medzi medzinárodnými a národnými cirkevnými inštitúciami, ktoré pracujú pre regióny Latinskej Ameriky, a kuriálnymi inštitúciami. A dodal:
„Týmto spôsobom je CAL povolaná byť službou, diakoniou, ktorá prejavuje pápežovu náklonnosť a pozornosť, ktorá inšpiruje Cirkev v regióne a ktorá tiež podporuje interdikasteriálnu synergiu Rímskej kúrie v záležitostiach Latinskej Ameriky.“
V tejto súvislosti sa pápež poďakoval za spoluprácu viacerých miestnych humanitárnych inštitúcií, z ktorých „každá má svoj vlastný charakter a poslanie, ale ktoré spája katolícka identita“. Táto špecifickosť ich musí odlišovať od akejkoľvek čisto svetskej humanitárnej organizácie“ a „pohýnať ich k tomu, aby každý deň s bázňou a vďačnosťou znovu objavovali, že kresťanská viera je istotou priateľstva Boha, ktorý nás vychováva a sprevádza blízkosťou“, uviedol Svätý Otec.
Ako čítame ďalej v posolstve, dôležitá teda nie je „administratívna efektívnosť“, alebo „jednoduché humanitárne úsilie, ktoré vychádza z veľkodušného srdca“, ale „to, čo je v našej pomoci skutočne originálne, je láska Ježiša Krista, ktorá nás poháňa, je to tá láska, ktorá nás predchádza a pozýva nás vyznávať Boha Otca, princíp všetkého dobra; Ježiša Krista, nášho brata, ktorý nás vykúpil; Ducha Svätého, ktorý vedie Cirkev, vytvára spoločenstvo a orientuje ľudstvo k jeho plnosti“. Ak toto nie je prítomné, uzatvára pápež v posolstve, „zostáva len chladný pragmatizmus, ktorý nakoniec dusí cirkevné inštitúcie a ich členov“.
Miroslava Holubíková - Vatikán