[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pre FAO: Je potrebná kooperatívna činnosť celej rodiny národov
P:3, 04. 07. 2023 13:46, ZAHFoto: TV Lux


Vatikán 4. júla (VaticanNew) Chudoba, či nedostatočný prístup k potravinám, čistej vode, ale i k vzdelaniu vážne potupujú ľudskú dôstojnosť. Aj toto upozornenie vyjadril pápež František v posolstve pre Organizáciu pre výživu a poľnohospodárstvo FAO pri príležitosti jej 43. zasadnutia. Text posolstva na konferencii v Ríme, v pondelok 3. júla, prečítal arcibiskup Fernando Chica Arellano, stály pozorovateľ Svätej stolice pri FAO, IFAD a WFP.

Svätý Otec v posolstve účastníkov zasadania upozorňuje, že „milióny ľudí na celom svete naďalej trpia biedou a podvýživou v dôsledku ozbrojených konfliktov, ako aj klimatických zmien a následných prírodných katastrof“. Ako píše, „stále stojí za to opakovať, že „nedostatočný prístup k základným zdrojom“, ako sú potraviny, čistá voda, i vzdelanie, či bývanie, „sú vážnym potupením ľudskej dôstojnosti“.

Pápež ďalej zdôraznil, že i keď „mnoho odborníkov tvrdí, že cieľ nulového hladu sa nepodarí dosiahnuť v časovom rámci, ktorý stanovilo medzinárodné spoločenstvo“, neznamená to, že by sme mali „pôvodné zámery premeniť na nové, revidované programy“. Naopak, uvádza pápež, „musíme byť veľmi opatrní a rešpektovať miestne komunity, kultúrnu rozmanitosť“ a tradície, ktoré nemožno meniť alebo ničiť v mene krátkozrakej myšlienky pokroku“. Podľa slov pápeža Františka, všetky „zásahy a projekty sa musia plánovať a realizovať v reakcii na volanie ľudí a ich komunít“ a nie ich nariaďovať „zhora alebo inštanciami, ktoré sledujú len svoj vlastný záujem alebo zisk“.

Ide o „spoločnú a kooperatívnu činnosť celej rodiny národov“, vyzýva Svätý Otec v posolstve a dodáva: „Keď si dnešné obrovské výzvy vyžadujú holistický a multilaterálny prístup, nemôže existovať priestor pre konflikt alebo odpor. Preto FAO a ďalšie medzinárodné organizácie budú môcť plniť svoj mandát a koordinovať tvrdé preventívne opatrenia v prospech všetkých, najmä tých najchudobnejších, len vtedy, ak bude existovať konsenzuálna, perspektívna a spravodlivá súčinnosť všetkých zainteresovaných strán. Vlády, podniky, akademická obec, medzinárodné inštitúcie, občianska spoločnosť a jednotlivci musia vyvinúť spoločné úsilie, odhliadnuc od malichernej logiky a skreslených vízií, aby z toho mali prospech všetci a aby nikto nezostal pozadu.“

V závere posolstva pápež potvrdzuje, že „Svätá stolica bude aj naďalej prispievať k spoločnému dobru a ponúkať skúsenosti a prácu inštitúcií spojených s Katolíckou cirkvou, aby v našom svete nikto nebol ochudobnený o každodenný chlieb a aby naša planéta dostala potrebnú ochranu, aby sa opäť stala tou krásnou záhradou, ktorá vyšla z rúk Stvoriteľa pre potešenie ľudí“. Svätý Otec napokon zvoláva požehnanie pre prácu a úsilia FAO, aby bolo „pre skutočný pokrok celej ľudskej rodiny“.

Miroslava Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20230704019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]