[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pútnický týždeň na Mariánskej hore v Levoči zavŕšili nedeľnou slávnosťou
P:3, 04. 07. 2023 20:47, DOM

Levoča 4. júla (TK KBS) Organizátori tohtoročnej hlavnej levočskej púte už v čase príprav dostávali otázku: V čom bude ona výnimočná? Popri takmer osemstoročnej tradícií putovaní na Mariánsku horu je táto púť štvrtá najväčšia na starom kontinente. Akže má ísť o určitú exkluzivitu tohtoročnej púte, tak je to návrat k modelu aj duchovnej atmosfére, akú desaťtisíce účastníkov prežívali pred pandémiou. Nielen počtom, lež predovšetkým spontánnou družnosťou a zjednotením v modlitbách i náboženských piesňach manifestovali pútnici radosť z návratu k nedávnym predcovidovým putovaniam do mariánskej svätyne nad starobylým klenotom spišských aj slovenských miest.

Silu dejinného kresťanského povedomia zdôraznil vo svojej homílii otváracej odpustovej svätej omše v sobotu 1. júla dekan - farár a rektor levočských bazilík Peter Majcher: „Kde vstúpi kresťan, tam má prísť Ježiš Kristus a tam sa má štýl života meniť v súlade s Božou vôľou a Božími zákonmi. Všade, kde vstúpi kresťan, my všetci, toto sa má udiať. Vnímame tú zodpovednosť, bratia a sestry, ale vnímame aj tú silu, ktorú spoločne máme. Ak sme skutoční kresťania, dokážeme svojím kresťanským štýlom života zmeniť celý svet. Sme toho schopní, ak sme seriózni kresťania. My naozaj máme obrovskú silu. Tak teda spojme svoje sily a schopnosti a nech sa vo svete žije kresťanským, štýlom života.“

Slávnostnej pontifikálnej odpustovej svätej omši 2. v nedeľu júla predsedal a zhromaždenie pútnikov homíliou oslovil Mons. Jan Graubner, pražský prímas, arcibiskup – metropolita a predseda Českej biskupskej konferencie. Koncelebrovali slovenskí aj zahraniční biskupi a kňazi diecéz.

„Prišli sme z najrozličnejších miest, a predsa sa tu cítime ako doma,“ povedal v úvode svojej homílie a pokračoval: „Keď sa Kristus obetoval na kríži, zanechal nám svoju Matku. K matke sa vraciame s radosťou. Je dobré započúvať sa do hlasu milujúcej matky, keď je ona stelesnením múdrosti. Z Máriiných slov sa nezachovalo veľa, ale bola pri všetkom podstatnom, čo sa udialo.“

Prízvukoval, ako veľmi budovanie pokoja vyžaduje našu lásku. Odstrániť z našich životov ducha sebectva vytvárajúceho motivačný faktor vojen. Či sa túžime stretnúť s nebeskou Matkou vo večnosti, nie je len rečnícka otázka. Je to výzva, aby sme prosili Boha o dar schopnosti hovoriť „Áno“ podľa príkladu Panny Márie.
Mons.  Jan Graubner odslúžil celú Kristovu obetu v peknej slovenčine.

V závere sa pútnikom prihovoril Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius v Slovenskej republike. Administrátor Spišskej diecézy Mons. Ján Kuboš prečítal pozdravné posolstvo účastníkov tohtoročnej levočskej púte Svätému Otcovi Františkovi.
Organizátori odhadli počet účastníkov pútnického víkendu na levočskej Hore na dvesto tisíc osôb, ale pozoruhodný bol nevídane silný pútnický týždeň od nedele 25. júna. Vďaka mimoriadne hojnej účasti na dvoch svätých omšiach vo sviatok sv. apoštolov Petra a Pavla predstavuje celkový súčet pútnikov pol milióna.

Mons. Jan Graubner nebol prvým katolíckym hodnostárom zo susedných Čiech slúžiacich svätú omšu na Mariánskej hore. Kardinál Karel Kašpar ešte ako diecézny biskup v Hradci Králové nadviazal veľmi srdečný a priateľský vzťah s biskupom Jánom Vojtaššákom, ktorý ho pozval 2. júla 1932 na levočský odpust, čo dokumentuje fotografia pri Košickej bráne v Levoči.
Kardinál Josef Beran sa zúčastnil púte na Mariánsku horu v Levoči 2. júla 1948. Vyšiel na Levočskú horu v klasickom pútnickom sprievode spolu s biskupmi Jánom Vojtaššákom a Róbertom Pobožným. Na Mariánskej hore odslúžil slávnostnú odpustovú svätú omšu a prihovoril sa veriacim.

Kardinál Miloslav Vlk v čase odňatého kňazského súhlasu tajne chodieval do Levoče. Ako kardinál bol v najbližšom sprievode pápeža Jána Pavla II. 3. júla 1995. Zúčastnil sa na spoločnom rokovaní českej a slovenskej biskupskej konferencie na Mariánskej hore v októbri roku 1998 a pri spoločnej svätej omši predniesol vynikajúcu homíliu. Posledným pobytom kardinála Vlka v levočskej mariánskej svätyni boli duchovné cvičenia českých a slovenských biskupov v marci 2000.

TK KBS informoval Jozef Lapšanský( TK KBS, jl; pz ) 20230704024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]