[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ustanovil komisiu na vyhľadávanie nových mučeníkov pre Jubileum 2025
P:3, 05. 07. 2023 15:02, ZAHVatikán 5. júla (VaticanNews) Svätý Otec František zriadil „Komisiu nových mučeníkov - svedkov viery“, ktorá je súčasťou Dikastéria pre kauzy svätých a má za úlohu vypracovať „zoznam všetkých tých, ktorí preliali svoju krv, aby vyznali Krista a svedčili o jeho evanjeliu“. Pápež tak urobil listom v stredu 5. júla.

Spomínanú komisiu Svätý Otec ustanovil vzhľadom na blížiace sa Jubileum 2025, pri ktorom „sa zhromaždíme ako pútnici nádeje“ a „bude pokračovať v hľadaní, ktoré sa začalo už pri príležitosti Veľkého jubilea roku 2000, s cieľom identifikovať svedkov viery v tejto prvej štvrtine storočia a pokračovať v ňom aj v budúcnosti“. Ďalej pápež v liste vysvetľuje:
„Mučeníci sprevádzali život Cirkvi v každej dobe a aj dnes prekvitajú ako „zrelé a vynikajúce plody Pánovej vinice“. (...) Sú v našich časoch početnejší ako v prvých storočiach: sú to biskupi, kňazi, zasvätení muži a ženy, laici a rodiny, ktorí v rôznych krajinách sveta darom svojho života ponúkli najvyšší dôkaz lásky. Ako napísal už sv.Ján Pavol II. v apoštolskom liste Tertio millennio adveniente, treba urobiť všetko pre to, aby sa nestratilo dedičstvo mračna neznámych vojakov veľkej Božej veci.

Ako pápež František pripomenul, v jubilejnom roku 2000 si Cirkev mučeníkov pripomenula ekumenickou slávnosťou v Koloseu 7. mája.  V nadchádzajúcom jubileu, dodáva pápež, „budeme tiež zjednotení v podobnej oslave“.

Svätý Otec v liste upozorňuje, že nejde o stanovenie nových kritérií pre kanonické určenie mučeníctva, ale „pokračovať v začatom prieskume tých, ktorí sú dodnes zabíjaní len preto, že sú kresťania“.  Výskum sa bude týkať nielen Katolíckej cirkvi, ale bude sa vzťahovať na všetky kresťanské denominácie, pokračuje pápež:
„Nie je totiž málo tých, ktorí napriek tomu, že si uvedomujú nebezpečenstvá, ktorým čelia, prejavujú svoju vieru alebo sa zúčastňujú na nedeľnej eucharistii. Iní sú zabití v úsilí pomáhať v charite životu chudobných, v starostlivosti o tých, ktorých spoločnosť zavrhla, v opatrovaní a podporovaní daru pokoja a sily odpustenia. Ďalší sú tichými obeťami dejinných zvratov, či už ako jednotlivci alebo skupiny. Všetkým týmto ľuďom sme veľmi zaviazaní a nemôžeme na nich zabudnúť“.

Ako v liste čítame, novozriadená komisia bude spolupracovať s jednotlivými cirkvami, jej vetvami, s náboženskými inštitútmi a ostatnými kresťanskými organizáciami, a to podľa kritérií, ktoré sama vypracuje. „Som presvedčený, že vo svete, kde sa niekedy zdá, že zlo prevláda, vypracovanie tohto zoznamu aj v kontexte blížiaceho sa Jubilea veriacim pomôže čítať aj našu dobu vo svetle Veľkej noci a čerpať z pokladnice takejto veľkorysej vernosti Kristovi dôvody pre život a dobro“ uzatvára list pápež František.

Mária Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20230705005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]