[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre sa konala medzinárodná vedecká konferencia pod názvom „Reflexia cyrilo-metodskej tradície v 20. storočí“
P:3, 06. 07. 2023 09:46, DOM

Nitra 6. júla (TK KBS) V rámci programu cyrilo-metodských slávností Nitra milá Nitra 2023 sa v Nitre dňa 4. júla 2023, konala aj Medzinárodná vedecká konferencia pod názvom „Reflexia cyrilo-metodskej tradície v 20. storočí“.

Konferencia sa konala pri príležitosti 1160. výročia príchodu byzantskej misie sv. Konštantína-Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a 1150. výročia vymenovania sv. Metoda za moravsko-panónskeho arcibiskupa.

Konferenciu otvoril a prítomným sa prihovorili nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, veľvyslanec SR pri Svätej Stolici Marek Lisánsky, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík a biskup diecézy Greensburg Mons. Larry James Kulick z USA.

Spoločným menovateľom príhovorov týchto osobností boli myšlienky smerujúce k osobnostiam sv. Cyrila a Metoda, významu ich misie na Veľkej Morave a cyrilo-metodskému, duchovnému a kultúrnemu dedičstvu v rôznych podobách, ktoré bolo citeľné v živote našich predkov a je živé i v súčasnosti.

V programe dvojblokovej konferencie s odbornými diskusiami zazneli prednášky domácich i zahraničných účastníkov z vedeckých a akademických inštitúcií zo Slovenska, Česka, Bulharska, Macedónska, Chorvátska a Srbska, ktoré sa týkali cyrilo-metodskej tradície v oblastiach ako cyrilo-metodské hodnoty, umenie, kultúra, legislatíva, história, liturgika či politika. 

So svojou prednáškou vystúpil aj nitriansky biskup Mons. prof. ThDr. Viliam Judák, PhD. na tému „Cyrilometodské hodnoty prezentované nitrianskymi biskupmi v 20. storočí“.

Závery konferencie budú publikované v konferenčnom zborníku, ktorý bude distribuovaný aj do knižníc a stredných škôl Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Hlavnými organizátormi konferencie boli Rada Konferencie biskupov pre históriu, Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre, Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Katedra histórie Pedagogickej fakulty UK v Bratislave, Slovenský komitét slavistov, Nadácia Konštantína Filozofa a Nitriansky samosprávny kraj.( TK KBS, nrb; pz ) 20230706037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]