[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Stropkove slávili odpustovú slávnosť k úcte Panne Márii Karmelskej
P:3, 09. 07. 2023 19:05, DOM

Stropkov 9. júla (TK KBS/Rádio LUMEN) V Stropkove dnes slávili odpustovú slávnosť k úcte Panne Márii Karmelskej. Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Bernard Bober. Arcibiskup Bober požehnal aj zrekonštruovanú strechu a fasádu na stropkovskom Sanktuáriu Najsvätejšieho Tela Pána.

Súčasťou odpustu bolo tiež uloženie časovej schránky s dokumentmi mapujúcimi dnešné časy a uvedenie knihy od historika Ľuba Šmajdu - Mystériá viery IV – Oltárni svätci a Svätice. Dobovú schránku otvoria o 50 rokov na 400.výročie založenia Bratstva Panny Márie Škapuliarskej.

Stropkovský dekan Ján  Švec- Babov informoval, že práve v Stropkove pôsobí najstaršie Bratstvo Škapuliara k Panne Márii Karmelskej v Strednej Európe. Jeho vznik sa datuje do roku 1673. Pochádza z Poľskej Czarnej. Úcta k Panne Márii Karmelskej je podľa dekana v Stropkove veľmi rozšírená aj kvôli krásnemu oltáru Panny Márie Škapuliarskej v Sanktuáriu: „každý druhý Stropkovčan je zapísaný v Bratstve sv. Škapuliara“.

Hlavný celebrant dnešnej slávnosti arcibiskup Bernard Bober počas homílie uviedol, že karmelská Panna Mária nás vyzýva, aby sme nachádzali vždy hlbší zmysel, v tom čo robíme a v odpovediach Boha na naše modlitby. „Pociťujme radosť z toho, že sme členmi Božej a Máriinej svätej rodiny," uviedol.

„Panna Mária Stropkovská ma vždy priťahovala, lebo sú tu dobrí ľudia. Kde je silná úcta k Panne Márii, tam sú dobrí ľudia," dodal arcibiskup Bober. Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda prešovského VÚC Milan Majerský, ktorý ocenil vzájomnú spoluprácu s farnosťou a s mestom na rekonštrukcii strechy a fasády Sanktuária v Stropkove.

Arcibiskup Bernard Bober, dekan Ján  Švec – Babov, primátor Ondrej Brendza a župan Milan Majerský na záver svätej omše podpísali a zapečatili listinu informujúcu o dnešnej slávnosti. Primátor Stropkova Ondrej Brendza priblížil, že listina bude pripomínať dnešný deň, obnovu sanktuária.

„Do schránky sme uložili aj dobové dokumenty, tlač a knihu – Mystériá viery IV – Oltárni svätci a Svätice". Ako dodal dekan Ján Švec-Babov, ide o knihu mapujúcu všetkých svätcov a oltáre v Sanktuáriu Najsvätejšieho Tela Pána a v Kostole sv. Trojice v Stropkove. "Je to nádherná knižka o svätých s ich charakteristikami, ktorú napísal historik Ľubo Šmajda.“

_
Zdroj: Rádio Lumen( TK KBS, rlu; ml ) 20230709004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]