[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Prevost: Nová zodpovednosť od pápeža, spoločenstvo a jednota ako priority misie
P:3, 11. 07. 2023 15:01, ZAHMons. Róbert Prevost

Foto: Vatican Media


Vatikán 11. júla (VaticanNews) Mons. Robert Prevost, prefekt Dikastéria pre biskupov, je americký augustinián a bude medzi 21 kardinálmi, ktorých pápež František kreuje pri konzistóriu 30. septembra 2023, ako to oznámil pri modlitbe Anjel Pána v uplynulú nedeľu 9. júla. „Toto menovanie vnímam ako súčasť synodálneho ducha, ktorým chce žiť celá Cirkev“, hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas - Vatican news.

Motto Mons. Prevosta bude to isté, ktoré si zvolil už ako biskup: „In Illo uno unum“, čo sú slová, ktoré vyslovil svätý Augustín v kázni - výklade na 127. žalm, aby vysvetlil, že „hoci nás kresťanov je veľa, v jedinom Kristovi sme jedno“. Mons. Prevost chce pokračovať v tom, aby sa tieto slová stali jeho vlastnými, aby podporovali spoločenstvo a jednotu v Cirkvi.

Biskup amerického pôvodu bude mať 68 rokov, keď mu nasadia kardinálsky biret. Jeho pastoračná minulosť zahŕňa misie v Peru, rôzne úlohy v Ráde svätého Augustína - ktorého generálnym predstaveným bol v rokoch 2001 až 2013 a biskupské pôsobenie v Chiclayo. Pápež František ho 30. januára tohto roka povolal na čelo Dikastéria pre biskupov, kde sa 12. apríla ujal funkcie. Približne po troch mesiacoch nového pôsobenia ho teda prekvapilo, že bol vybraný do kardinálskeho kolégia.

Ako ste sa dozvedeli správu o konzistóriu, v ktorom Vás pápež František vymenuje za kardinála?

Bolo to naozaj prekvapenie. Vrátil som sa do Ríma len pred tromi mesiacmi, nenapadlo by mi, že práve včera, v júli, počas modlitby Anjel Pána, pápež urobí takéto vyhlásenie. Sledoval som jeho príhovor a potom som počul svoje meno ako prvé na zozname. Hneď som si pomyslel, že sa treba modliť, poďakovať pápežovi za túto dôveru a potom dúfať, že budem schopný odpovedať na jeho dôveru vo mňa - ale to už odkedy ma vymenoval za prefekta Dikastéria pre biskupov.

Čo ste si teda v tých chvíľach mysleli?

Bol som prekvapený... Určite som cítil šťastie pre uznanie poslania, ktoré mi bolo zverené - čo  je veľmi krásna vec - a zároveň som si s úctou a svätou bázňou pomyslel: dúfam, že dokážem odpovedať na to, čo odo mňa pápež žiada. Je to obrovská zodpovednosť, ako vtedy, keď ma povolal do Ríma za prefekta. Aj vtedy tam už boli silné emócie, keď som musel opustiť všetko, čo som žil a robil v Peru. Toto je teraz úplne iný level, ale vnímam to ako pokračovanie misie, ktorú sa mi pápež rozhodol zveriť.

S akými pocitmi sa teraz pripravujete na konzistórium 30. septembra?

Som uprostred práce, takže som nad tým veľmi nerozmýšľal! Včera sa mi ozvali moji dvaja bratia, obaja chcú prísť a bude veľmi pekné prežiť tento moment so svojimi blízkymi. Ešte som nerozmýšľal nad tým, ako sa pripraviť. 30. september je zároveň dňom začiatku synody a toto menovanie vnímam ako súčasť synodálneho ducha, ktorým chce žiť celá Cirkev.

Ste augustinián, ako charakterizuje augustiniánska spiritualita vašu službu?

Mohli by sme povedať niekoľko vecí... Ako ukazuje moje biskupské heslo, jednota a spoločenstvo sú súčasťou samotnej charizmy Rádu svätého Augustína a tiež môjho spôsobu konania a myslenia. Myslím si, že je veľmi dôležité podporovať spoločenstvo v Cirkvi, a dobre vieme, že spoločenstvo, spoluúčasť a misia sú tri kľúčové slová synody. Takže pre mňa ako augustiniána je podpora jednoty a spoločenstva základom. Svätý Augustín teda veľa hovorí o jednote v Cirkvi a o potrebe žiť ju, o tom, že je určitou zárukou jednoty počúvať rímskeho biskupa, byť súčasťou rímskej Cirkvi. Aj v tomto zmysle teda vnímam novú pápežovu výzvu ako spôsob, ako žiť svoju jednotu, svoju spoluúčasť na Cirkvi, v poslušnosti Svätému Otcovi. To je tiež veľmi augustiniánske.
Nakoľko postava Augustína inšpiruje vaše rozhodnutia, vaše kroky, vašu službu v Cirkvi?

Svätý Augustín je určite veľkou postavou nielen pre rád, ale pre každého. A želal by som si, aby som mal viac času na jeho štúdium a čítanie. Má toho toľko čo ponúknuť Cirkvi, dokonca aj dnešnej Cirkvi. Potom je dôležité to, čo som hovoril predtým: jednota v Cirkvi a vernosť rímskemu biskupovi, vždy sa snažiť podporovať spoločenstvo. Tá prežívaná jednota v Cirkvi, ktorú odporúča Augustín, znamená žiť v zjednotení s Kristom.

Tiziana Campisi - Vatikán

(spracovala Zuzana Škrinárová)( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230711011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]