[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Francúzsko bude mať dvoch nových kardinálov: Prekvapenie i zodpovednosť
P:3, 12. 07. 2023 14:01, ZAH

Vatikán 12. júla (VaticanNews) Súčasný nuncius v USA Christophe Pierre a biskup Korziky François-Xavier Bustillo, OFM sú dvaja noví kardináli, ktorí pochádzajú z Francúzska. „Je to pozvanie pokračovať v záväzku voči pápežovi a odpovedať na výzvy evanjelizácie“ – hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas Mons. Pierre. Podľa slov biskupa Bustilla „ide o pomoc Cirkvi, aby sa v zložitom kontexte naďalej sústredila na ohlasovanie evanjelia“.

Medzi 21 novými kardinálmi, ktorých bude mať Cirkev po konzistóriu 30. septembra sú aj dvaja Francúzi. S francúzskou redakciou Vatikánskych médií sa podelili o svoje prvé dojmy a reakcie po nedeľnom vyhlásení menovania pápežom. Biskup Bustillo sa zdôveril, že si myslel, že „ide o žart“, keď sa o tom dozvedel v nedeľu v telefóne. Rovnaký údiv vyjadril apoštolský nuncius v USA Pierre, ktorého so správou zobudil istý americký novinár.

Christophe Pierre: Výzva súčasnosti je zároveň našou misiou

Pre diplomata, ktorý zastupoval Svätú stolicu na Haiti, v Mexiku a od roku 2016 v Spojených štátoch, aby sme vymenovali aspoň niektoré z deviatich krajín, v ktorých pôsobil, je menovanie za kardinála „veľkou cťou“. „Je to pozvanie pokračovať v mojom úsilí podporovať pápeža, podporovať poslanie Cirkvi a všade odpovedať na veľké výzvy evanjelizácie, ktorá je istým spôsobom zmyslom celej mojej existencie,“ uviedol Mons. Pierre. Je jedným z troch nunciov, ktorí v septembri dostanú červený biret.  

Nuncius vo Washingtone ďalej v rozhovore vyjadril pocit zodpovednosti: „Stať sa kardinálom je veľká zodpovednosť najmä v meniacom sa svete, kde hlásať evanjelium nie je také jednoduché.“ Ako dodal, práve s touto ťažkosťou sa stretol v každej krajine, kde pôsobil: „Ide o to, aby sme pomohli Cirkvi zostať sústredenou na ohlasovanie evanjelia v zložitom kontexte. To je výzva našej doby, ale aj krása našej misie“, uzavrel v rozhovore Mons. Pierre.

François Bustillo: Hľadať rovnováhu medzi diecézou Ajaccio a Rímom

Francúzsko-španielsky františkán a biskup v korzickom Ajacciu Mons. Bustillo priznáva, že zatiaľ nevie, čo konkrétne bude pre neho znamenať, keď sa v najbližších dňoch stane kardinálom. Je si však plne vedomý, že táto zodpovednosť je synonymom „vernosti a blízkosti Svätému Otcovi“. Zdôraznil tiež, že nezabúda na záväzky biskupa na Korzike: „Musím sa pokúsiť nájsť spojenie s veľkou jednoduchosťou a rovnováhou medzi Rímom a tým, čo odo mňa bude žiadať pápež, a zodpovednosťou, ktorú mám v súčasnosti tu na Korzike, priamo a jednoducho s ľuďmi Ajaccia a diecézou.“

Na záver františkánsky biskup zdôraznil starostlivosť Svätého Otca o „biskupov z malých diecéz“ s dodaním: „Toto je môj prípad“.

(Článok Xaviera Sartreho z VN spracovala Miroslava Holubíková)( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20230712010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]