[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Šalianska farnosť začala hľadať podporu pre opravu takmer storočného organa
P:3, 12. 07. 2023 15:17, DOMFoto: Farnosť Šaľa


Šaľa 12. júla (TK KBS) V Šali chcú opraviť takmer storočný organ, ktorý sa nachádza vo farskom kostole svätej Margity Antiochijskej. Miestna farnosť začala s prvými zbierkami. Vedľa jednej z dominánt centra mesta zároveň pripravila „nulté“ benefičné podujatie. V rámci projektu Otvorené dvere na ňom vystúpili deti, ktoré pomáhajú vo farnosti.

„Súčasný organ je zrejme minimálne druhým alebo tretím v poradí od postavenia kostola. Predošlé nie sú zdokumentované. Aktuálny postavila firma Rieger v roku 1929. Čoskoro nás čaká jeho storočnica. Je to vzácne dielo, ktoré tvorí identitu našej farnosti, mesta i regiónu, v ktorom žijeme. Rozhodli sme sa, že pred jubileom sa pokúsime o jeho generálnu opravu,“ hovorí dekan v Šali Peter Nagy.

„Predošlý nástroj a jeho autor nie je známy, avšak podľa niekoľko použitých drevených píšťal z tohto organa sa možno domnievať, že sa jednalo o nástroj z dielne Pažických z Rajca. Táto dielňa však pre tento kostol žiaden nástroj nepostavila, takže je možná aj verzia s prenesením nástroja z inej lokality. V roku 1929 sa však jednalo o úplnú novostavbu organa,“ uvádza dekan Nagy.

Zatiaľ posledné opravy organa sa konali okolo 1968 a v roku 2017. Aktuálne je v zlom technickom stave. Nefungujú niektoré registre a poškodené sú aj niektoré píšťaly. Zároveň je vysoko znečistený, značne rozintonovaný a rozladený. Nástroj je v hrateľnom stave, avšak vo veľmi obmedzenej miere. Farnosť preto vytvorila projekt, ktorý dostal názov Otvorené dvere.

„Dnes už svätý Ján Pavol II. po svojom zvolení za pápeža povedal: Nebojte sa! Otvorte, otvorte dokorán dvere Kristovi.  Aj my sa chceme začať otvárať. Bohu, ľuďom. A spolu hľadať cesty k tomu, ako naplniť jednu vzácnu myšlienku. Postupne pracovať na tom, ako spoločnými silami opraviť takmer storočný skvost v našom meste,“ uviedol dekan Nagy.

Sala Ucet

Podporiť organ majú už pár mesiacov veriaci v kostole, kde sa koná každú nedeľu po 15. dni v mesiaci zbierka na opravu organa. Doteraz sa vyzbieralo 15 773,74 €. Celkovo bude nutné získať približne 80 tisíc eur. Tí, ktorí chcú toto dielo podporiť, nájdu bližšie informácie na stránke farnosti.

::Fotogaléria 1 z koncertu:: - ::Fotogaléria 2 z koncertu::

Zdroj: Farnosť Šaľa( TK KBS, sal, ml; pz ) 20230712012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]