[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 01. 2025   Meniny má Alexandra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Figeľ: Náboženská sloboda je pod tlakom aj v demokratických krajinách
P:3, 13. 07. 2023 14:05, ZAH

Bratislava 13. júla (TK KBS) Náboženská sloboda je pod rastúcim tlakom dokonca aj v niektorých demokratických krajinách, píše v komentári pre denník The Washington Times Ján Figeľ, bývalý osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. Text prinášame v plnom znení.

-

V roku 2016 som sa stal vôbec prvým osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženstva alebo viery  mimo Európskej únie. Bolo to v čase masových zverstiev páchaných teroristami a bojovníkmi takzvaného ISIS na náboženských a etnických menšinách v Iraku a Sýrii. Počas štyroch náročných rokov som navštívil mnohé krajiny s cieľom podporiť medzináboženský dialóg a zodpovednosť.

Najuspokojivejšou odmenou za toto obdobie bolo, že som zažil oslobodenie niekoľkých väzňov svedomia v Sudáne a Pakistane.

Videl som veľa ľudského utrpenia, ale aj neprekonateľnú odvahu a nádej.

Od roku 2016 mnohé európske štáty nasledovali moju priekopnícku úlohu a vymenovali svojich osobitných vyslancov, veľvyslancov a splnomocnencov. Ochrana náboženstva a viery sa tak stala viditeľnou a dôležitou súčasťou európskej a medzinárodnej spolupráce.

Ak väčšine ľudí začne záležať na mieri, možno sa naozaj dočkáme humánnejšieho a mierumilovnejšieho 21. storočia. Aká je však realita náboženskej slobody v 21. storočí?

Výskumné centrum Pew Research Center vo Washingtone, D.C., uvádza, že 84 % svetovej populácie sa hlási k nejakej forme náboženskej príslušnosti. Avšak 79 % svetovej populácie žije v krajinách s veľkými alebo veľmi veľkými prekážkami náboženskej slobody. Stručne povedané, stovky miliónov ľudí nemajú plnú náboženskú slobodu.

Vidno to na útlaku zo strany vlády, nepriateľstve v spoločnosti, násilnom extrémizme a terorizme. Príklady? Kresťania v Nigérii, Ujguri v Číne, Rohingovia v Mjanmarsku. Náboženská sloboda je pod rastúcim tlakom dokonca aj v niektorých demokratických krajinách: v Japonsku prežíva bolestivé časy Rodinná federácia za svetový mier a zjednotenie.

Slobodu náboženského vyznania možno obmedziť z dôvodu nevyhnutného verejného záujmu, ale len v súlade s tromi podmienkami: legálnosť, legitímnosť, proporcionalita. (Napríklad, bolo správne alebo nesprávne, keď vlády zaviedli rozsiahle obmedzenia pre spoločné bohoslužby počas pandémie COVID-19?)

Ostražitosť v tomto smere je pre vládu práva a pre náležité dodržiavanie náboženskej slobody v slobodných a demokratických krajinách kľúčová.

_
Zdroj: The Washington Times / Preložila: Mária Spišiaková



( TK KBS, wt, ms; ml ) 20230713024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]