[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spustili akreditáciu pre médiá na slávnosť blahorečenia rodiny Ulmovcov
P:3, 14. 07. 2023 11:20, ZAHPoľsko 14. júla (TK KBS) Oddnes sa môžu médiá akreditovať na beatifikáciu rodiny Ulmovcov, ktorá sa uskutoční 10. septembra v poľskej Markowej. Akreditačný proces vedie Tlačová kancelária Konferencie biskupov Poľska. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 21. augusta 2023, informuje webstránka episkopat.pl.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober pozýva všetky farnosti a rodiny na blahorečenie rodiny Ulmovcov z poľskej dediny Markowa. Ako hovorí vo videu, ide o výnimočnú udalosť - o prvé blahorečenie celej rodiny v dejinách Cirkvi. Poľská rodina Ulmovcov blízka nášmu Slovensku nielen geograficky, ale aj slovanským pôvodom, ktorá bude 10. septembra 2023 blahorečená, je veľkým vzorom a povzbudením pre všetky rodiny v schopnosti obetovania sa až do krajnosti, dať život, ten najcennejší dar za svojich blížnych.

Józef a Wiktoria Ulmovci a ich šesť detí žili v Markowej v Podkarpatskej oblasti. Zaoberali sa poľnohospodárstvom na malom hospodárstve. Józef bol veľmi pracovitý a nápaditý človek. Okrem poľnohospodárstva sa venoval aj fotografovaniu. Ako prvý v dedine mal elektrinu vďaka pripojeniu žiarovky k veternému mlynu, ktorý sám postavil. Jozef a Viktória boli hlboko veriaci ľudia. Ich život bol založený na prikázaniach lásky k Bohu a blížnemu. Ako manželia prehlbovali svoju vieru modlitbou a účasťou na sviatostnom živote Cirkvi. Obaja patrili do Bratstva živého ruženca.

Počas nemeckej okupácie u nich našlo útočisko osem Židov: Saul Goldman a jeho štyria synovia Baruch, Mechel, Joachim a Mojžiš, ako aj Golda Grunfeldová a Lea Dinerová s dcérou Reszlou. Aj to sa im stalo osudným. Kvôli ukrývaniu Židov ich 24. marca 1944 zabili nemeckí žandári. Spolu s Ulmovcami boli zastrelené aj ich deti a Židia, ktorých ukrývali. Kvôli tehotenstvu Wiktorie Ulmovej sa ich nenarodené dieťa započítalo medzi nevinne zabitých. Wiktorii a Józefovi Ulmovcom bolo 13. septembra 1995 udelené najvyššie izraelské vyznamenanie, titul Spravodliví medzi národmi. Všetky potrebné informácie sú na stránke ulmowie.pl.

_
Zdroje: Konferencja Episkopatu Polski / Archív TK KBS( TK KBS, kep, tk, ml; pz ) 20230714021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]