[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Czerny: Novinári môžu dosiahnuť, aby svet počul krik utečencov
P:3, 14. 07. 2023 12:25, ZAH

Uganda 14. júla (VaticanNews) Práca na konferencii organizovanej organizáciou SIGNIS Africa, na ktorej sa v týchto dňoch v Kampale schádza mnoho afrických novinárov, stále pokračuje. Prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj prispel k úvahe. Katolícke médiá môžu podľa neho prispieť k neútočnej forme komunikácie, ktorá podporuje úctivý dialóg medzi všetkými sektormi spoločnosti.

Africká konferencia SIGNIS pre katolícke médiá, ktorá sa konala v Kampale v Ugande, pokračuje v načúvaní hlasu Cirkvi, vládnych predstaviteľov a ugandskej občianskej spoločnosti pracujúcej s migrantmi a utečencami. Na seminári v hlavnom meste Ugandy sa stretlo viac ako päťdesiat novinárov z rôznych afrických krajín, aby spoločne hľadali nové spôsoby informovania o ťažkostiach a túžbach tých, ktorí opúšťajú svoju vlasť v snahe nájsť lepší život, čo by bolo zároveň podnetom pre dobrú migračnú politiku.

Czerny: Počúvanie hlasu migrantov

Kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja, vo svojom príhovore k účastníkom, ktorý prečítala Dr. Mercedes De La Torre z toho istého dikastéria, zdôraznil zodpovednosť pracovníkov katolíckych médií. „Ako novinári ste v privilegovanom postavení, keď môžete počúvať ich volanie a sprostredkovať svetu ich túžby,“ napísal kardinál a pripomenul, že v súčasnosti je približne 35 miliónov utečencov nútených opustiť svoje domovy prekročením medzinárodných hraníc, k čomu treba pripočítať 71 miliónov vnútorne vysídlených osôb. „Kým sa neodstránia príčiny, ktoré ich nútia k úteku, nie je možné nájsť riešenie,“ zdôraznil Czerny a zopakoval myšlienky pápeža Františka: „Odstránenie týchto príčin, a teda ukončenie nútenej migrácie, si vyžaduje spoločný záväzok všetkých, pričom treba rešpektovať zodpovednosť každého z nich.Tento záväzok sa začína otázkou, čo môžeme urobiť, ale aj čo musíme prestať robiť. Musíme vynaložiť maximálne úsilie na zastavenie pretekov v zbrojení, hospodárskeho kolonializmu, vzájomného drancovania zdrojov a devastácie nášho spoločného domova.“

Prínos novinárov ku kultúre mieru

Ide teda o podporu kultúry mieru, a preto je podľa Czerného „naliehavé, aby novinári zachovali neútočnú formu komunikácie.“ Ako píše pápež František, je potrebné prekonať problém, ktorý sa týka aj novinárskej práce.

Právo neemigrovať nesmie byť zabudnuté

Kardinál Czerny zveruje komunikátorom zhromaždeným v Kampale ešte jednu reflexiu, ktorá sa týka ocenenia príležitostí, ktoré migranti ponúkajú pre život spoločenstva. „Ich prítomnosť,“ poznamenáva prefekt, „je prozreteľnostnou príležitosťou na naplnenie evanjelizačného poslania prostredníctvom svedectva a lásky. Bez toho, aby sme však zabúdali na právo ľudí zostať vo vlastnej krajine.“

Na 109. Svetový deň migrantov a utečencov 2023, ktorý sa bude konať 24. septembra, pápež František zvolil názov „Slobodne sa rozhodnúť migrovať alebo zostať,“ pripomína kardinál a na záver kladie náročnú otázku: „Čo môžem ako novinár a spolu s ďalšími vplyvnými aktérmi urobiť, aby sa naši ľudia mohli slobodne rozhodnúť, či migrovať alebo zostať?“

Sú potrebné nové mediálne stratégie

Nigérijský biskup Emmanuel Badejo, ktorý vystúpil v mene Združenia afrických katolíckych biskupov (SECAM), zasa vyzval africké katolícke médiá, aby zvážili vypracovanie nových mediálnych stratégií, ako hovoriť a písať o migrantoch a utečencoch, vrátane vypracovania afrického lexikónu, ktorý by sa líšil od bežných stereotypov západných médií.

Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia ugandskej vlády, ktorí v príhovore o utečeneckej politike svojej krajiny vysvetlili, ako sa riadi tzv. komplexným rámcom pre utečencov, ktorý v septembri 2016 prijalo všetkých 193 členov OSN a v ktorom sa štáty zaväzujú rešpektovať ľudské práva týchto ľudí a podporovať krajiny, ktoré ich prijímajú.

Výzva pre Cirkev, aby urobila ešte viac pre migrantov

Projekt utečeneckého práva Právnickej fakulty Univerzity Makerere, ktorý zastupuje ugandskú občiansku spoločnosť, vyzval katolícku cirkev v Afrike, aby vytvorila viac partnerstiev a podpísala memorandá o porozumení s občianskou spoločnosťou v prospech migrantov a utečencov. Ich výskum ukázal, že cirkev by mohla urobiť viac aj v oblasti poradenstva a konzultácií o traume. Okrem sledovania prednášok a diskusií pracovníci afrických katolíckych médií navštívili Svätyňu ugandských mučeníkov a modlili sa za migrantov a utečencov.

Paul Samasumo - Kampala (Uganda)( TK KBS, VaticanNews, ps, ml; pz ) 20230714025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]