[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Córdoby a budúci kardinál: Vo všetkom milovať a slúžiť
P:3, 14. 07. 2023 14:02, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán/Argentína 14. júla (VaticanNews) Jezuita Angel Sixto Rossi je jedným z 21 kardinálov, ktorých pápež vymenuje v septembrovom konzistóriu. Argentínsky arcibiskup neskrýva svoj údiv nad touto pápežovou voľbou a hovorí, že na seba berie novú zodpovednosť pri sprevádzaní Svätého Otca a všeobecnej Cirkvi. Potom vyjadruje radosť z toho, že sa o kardinálsky biret delí s dvoma krajanmi.

Bolo to prekvapenie! Touto vetou dáva Mons. Ángel Sixto Rossi najavo všetok svoj údiv nad tým, že pápež František 9. júla pri modlitbe Anjel Pána oznámil, že 30. septembra tohto roku bude jezuitský arcibiskup z argentínskej Córdoby jedným z tých, ktorí dostanú purpur. Budúci kardinál v rozhovore pre vatikánske médiá pokojným hlasom hovorí, že je ohromený. Človek má byť pripravený, a tak som tu, dodáva a predovšetkým vyjadruje vďačnosť pápežovi za prejavenú dôveru a ľuďom v okolí za ich náklonnosť. Človek je za to vždy vďačný a dúfa, že splní očakávania, hovorí.

Spoločne s dvoma krajanmi

To, čo ku kardinálskemu úradu patrí, je možnosť sprevádzať, pomáhať Svätému otcovi v jeho vláde, akýmkoľvek spôsobom, dodáva Rossi. Ako vyhlasuje, je rád, že môže zdieľať kardinálsky biret s dvoma krajanmi, ktorí sa vyznamenali svojou službou cirkvi. Jedným z nich je Mons. Víctor Manuel Fernández, arcibiskup z La Platy a novo menovaný prefekt Dikastéria pre náuku viery, ktorého opisuje ako muža Božieho, s veľmi jasným zmýšľaním o cirkvi a prorockou silou.

O otcovi Luisovi Carlosovi Driovi, 96-ročnom kapucínovi, ktorý naďalej nepretržite spovedá vo svätyni Panny Márie Pompejskej a na ktorom pápežovi obzvlášť záleží, Mons. Rossi hovorí ako o svätom mužovi so zdravým rozumom, pokorou, radosťou a milosrdenstvom. V istom zmysle poznamenávajú cítenie pápeža Františka, hovorí s tým, že teda bude počas konzistoru „vo veľmi dobrej spoločnosti“.

Nová forma služby

Inšpirovaný svojím biskupským heslom Vo všetkom milovať a slúžiť, ktoré odkazuje na jeho ignaciánsku spiritualitu, cordóbsky arcibiskup usudzuje, že kardinálsky úrad je novou formou služby, ktorú od neho Boh v tejto dobe žiada. Rovnakým mottom sa riadi aj činnosť nadácie Manos Abiertas, ktorá bola založená v roku 1992 v Buenos Aires z iniciatívy skupiny dobrovoľníkov a priateľov, ktorí pod vedením a radami samotného arcibiskupa začali rozdeľovať potraviny a oblečenie najzraniteľnejším ľuďom v tejto oblasti.

Pohľad na synodu a argentínsku realitu

Ich práca pokračuje, zatiaľ čo Rossi už organizuje svoj program, pretože po konzistori zostane v Ríme, aby sa zúčastnil 16. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody na tému synodality. Arcibiskup sa však naďalej sústreďuje na argentínsku realitu v predvolebnom období: v tejto súvislosti tvrdí, že je potrebné, aby každý občan prispel zo svojho miesta k budovaniu lepšej krajiny.

Ako hovorí pápež, vyjdeme z toho všetci spoločne, uzatvára.

Sebastián Sansón Ferrari – Vatican News( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230714032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]