[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianoce ako sviatok sa budú na Ukrajine od tohto roka sláviť 25. decembra
P:3, 16. 07. 2023 11:00, ZAH

Ukrajina 16. júla (E-kai) Od tohto roku sa Vianoce ako štátny sviatok budú na Ukrajine sláviť 25. decembra, a nie 7. januára, ako tomu bolo doteraz. Zmena sa týka aj dátumov dvoch štátnych sviatkov, ktoré sa budú sláviť podľa gregoriánskeho kalendára, a nie podľa juliánskeho, a teda o 13 dní skôr: Deň ukrajinskej štátnosti - 15. (predtým 28.) júla a Deň obrancov a ochrancov vlasti - 1. (14.) októbra.

Tieto zmeny zaviedla Najvyššia rada, uviedol pre médiá poslanec Oleksij Hončarenko. Dodal, že nadobudnú účinnosť od 1. septembra tohto roku.

Za nové právne predpisy hlasovalo 241 poslancov potrebnou väčšinou 226 hlasov, dvaja boli proti a 65 sa zdržalo hlasovania. Zdržalo sa 26 poslancov z vládnucej strany Sluha národa (nový zákon však podporilo 175 poslancov), 13 poslancov z frakcie Platforma za život a mier (všetci) a šesť ďalších menších skupín. Očakáva sa, že nový dokument bude podpísaný do 28. júla.

Návrh novej legislatívy predložil Najvyššej rade koncom júna prezident krajiny Volodymyr Zelenskij. Pri zdôvodňovaní tohto kroku poukázal na to, že „ukrajinskému ľudu je už dlho vnucovaná ruská ideológia v mnohých oblastiach života, vrátane dodržiavania juliánskeho kalendára a slávenia Vianoc 7. januára“, zatiaľ čo väčšina kresťanov ich slávi 25. decembra.

Prechod na „nový štýl“ už uzákonila ukrajinská gréckokatolícka a pravoslávna (autokefálna) cirkev.

„Ukrajinská pravoslávna cirkev (Moskovského patriarchátu; UKP) sa medzitým rozhodla ponechať si súčasný dátum sviatku. V komentári k najnovšiemu parlamentnému uzneseniu podpredseda Oddelenia vonkajších vzťahov cirkví Mykola Danylsevyč upozornil, že v Európe existuje prax, že ak náboženská komunita uznáva len juliánsky kalendár, zamestnávateľ by mal dať voľno zamestnancovi, ktorý slávi podľa juliánskeho kalendára. Takúto možnosť využívajú moslimovia na našom kontinente,“ uviedol duchovný a dodal, že by mohli byť tri takéto dni voľna ročne navyše.

Podľa neho väčšina veriacich UKP bude sláviť Vianoce podľa doterajších zvykov, teda 7. januára. „Hoci nemáme nič proti sláveniu tohto sviatku podľa gregoriánskeho kalendára, treba poznamenať, že absolútna väčšina pravoslávnych kresťanov ho bude naďalej sláviť podľa juliánskeho kalendára,“ uviedol protosynkel Protojej. Zdôraznil, že „bude nespravodlivé, ak nebudú mať 7. januára voľný deň“, a dodal, že by mali aspoň vedieť, že majú túto možnosť.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20230716003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]