[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Budúcnosť saleziánov po voľbe ich predstaveného Artimeho za kardinála
P:3, 16. 07. 2023 13:10, ZAHRím 16. júla (VaticanNews) Ángel Fernández Artime bude jedným z nových kardinálov, ktorí budú vymenovaní na konzistóriu 30. septembra. Pre saleziánov je to bezprecedentná situácia, ktorá ho podnietila napísať list, v ktorom ich informuje o dispozíciách, ktoré dostal od pápeža. Bude pokračovať vo funkcii predstaveného kongregácie jeden rok ako kardinál, potom sa vzdá svojho mandátu v roku 2024.

Súčasný vikár Martoglio prevezme funkciu generálneho predstaveného s výhľadom na generálnu kapitulu v roku 2025.

„Nečakaná správa, prijatá s vierou a ako dar, ktorý nám pápež František dal ako saleziánskej kongregácii a Rodine dona Bosca“. To sú úvodné slová listu, ktorý don Ángel Fernández Artime, generálny predstavený saleziánskej kongregácie, poslal všetkým saleziánom niekoľko dní po tom, ako pápež František počas modlitby Anjel Pána v nedeľu 9. júla oznámil, že ho zaradil medzi 21 nových kardinálov, ktorých vymenuje na konzistóriu 30. septembra.

Okrem vyjadrenia svojich pocitov z tohto pápežského uznania sa Artime chcel podeliť o to, aká bude budúcnosť riadenia Kongregácie.

Generálny predstavený saleziánov predovšetkým zdôrazňuje, že pápežovo rozhodnutie udeliť purpur je znakom toho, „ako veľmi nás pápež miluje“. Rovnako dodáva, že „pápež František vie, ako veľmi ho všetci milujeme a ako ho podporujeme, ako len môžeme, svojimi modlitbami a náklonnosťou“.

Zmeny vo vedení Kongregácie

Páter Ángel potom prezrádza, že krátko po oznámení konzistória dostal od pápeža list, v ktorom ho pozval na osobné stretnutie, aby sa „dohodli na potrebnom čase v mojej službe predstaveného, predovšetkým pre dobro Kongregácie“.

Táto situácia, zdôrazňuje internetová stránka salesianos.info, ktorá o Artimeho liste informuje, je v živote Kongregácie bezprecedentná. Generálneho predstaveného (v saleziánskej terminológii rektora majora), ako vysvetľuje webová stránka, volí generálna kapitula, ktorá sa koná každých šesť rokov a tvoria ju všetci predstavení saleziánov a zástupcovia zvolení v jednotlivých provinciách, ktoré zasa predtým mali provinčnú kapitulu.

Funkčné obdobie súčasného generálneho predstaveného by sa skončilo o tri roky, takže celý proces sa bude musieť urýchliť.

Všeobecná kapitola vo februári 2025

Vzhľadom na novosť situácie pápež v rozhovore s Artimom rozhodol, že súčasný generálny predstavený bude pokračovať vo funkcii hlavného rektora a kardinála jeden rok. Vo februári 2025 zvolá generálnu kapitulu, na ktorej zvolí nového generálneho predstaveného, a potom sa vzdá vedenia Kongregácie k 31. júlu 2024. Odvtedy prevezme povinnosti generálneho predstaveného súčasný generálny vikár, Talian Stefano Martoglio.

Žiadosť o intenzívnu modlitbu

V liste adresovanom Kongregácii budúci nositeľ purpuru uvádza, že keď jeho rezignácia nadobudne platnosť, ujme sa služby, ktorú mu zveril Svätý Otec. A žiada saleziánov a saleziánsku rodinu, aby zintenzívnili svoje modlitby za pápeža a za seba vzhľadom na perspektívu novej služby v Cirkvi, „ktorú ako syn dona Bosca prijímam z poslušnosti, bez toho, aby som ju hľadal alebo chcel“, uzatvára don Ángel Fernández Artime.( TK KBS, VaticanNews, CZ, ml; pz ) 20230716005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]