[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už 337. ročník Škapuliarskej púte v Topoľčiankach so štyrmi biskupmi
P:3, 16. 07. 2023 17:05, DOMFoto: ČaV, Mária Švecová


Topoľčianky 16. júla (TK KBS) Tradičná Škapuliarska púť k Panne Márii Karmelskej, ktorá sa traduje už od roku 1686, sa už po 337. krát uskutočnila v Topoľčiankach v dňoch 12. - 16. júna 2023. Zišli sa na nej veriaci v hojnom počte zo Slovenska i Maďarska, aby absolvovali hodnotný duchovný program, ktorému predchádzala trojdňová duchovná príprava. Počas nej sa už od 12. júla konali pútnické sväté omše, ktoré postupne celebrovali Artur Ciepielski, farár z Tisovca, Pavol Zvara, rektor Pápežského slovenského kolégia a ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, Józsa Attila, kanonik, farár – dekan z Hurbanova a arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku.

Pontifikálnu svätú omšu v kostole v maďarskom jazyku v sobotu celebroval kaposvársky biskup Mons. László Varga z Maďarska a hlavným celebrantom večernej liturgickej slávnosti bol Mons. Giuseppe Pellegrini, biskup diecézy Concordia-Pordenone z Talianska. Program púte popri vysluhovaní sviatosti zmierenia zahŕňal aj pobožnosti Krížovej cesty, Loretánskych litánií, prijatie nových členov do Bratstva sv. Škapuliara či slávnostnú procesiu do kaštieľa, ktorú ukončili litánie a požehnanie Oltárnou sviatosťou. Veriacim bola k dispozícii aj zámocká kaplnka.

Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše v nedeľu na Kalvárii, bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Nechýbal ani tradičný obrad zverenia dievčat Panne Márii Karmelskej a púť sa definitívne skončila modlitbami k Škapuliarskej Panne Márii popoludní. Pútnici tak mali opäť možnosť prežiť intenzívne chvíle plné milostí a uctiť si Pannu Máriu Karmelskú v duchu vyše tristoročnej tradície.

Púť v Topoľčiankach patrí k najstarším v strednej Európe. Jej história siaha do 17. storočia a viaže sa k púti Alžbety Rákoczyovej-Erdödy do Svätej zeme na znak vďaky za víťazstvo v bitke nad Turkami pri Viedni. Neskôr od pápeža Inocenta XI. dostala povolenie založiť na svojom panstve v Topoľčiankach Bratstvo svätého Škapuliara. Pápež súhlasil aj s konaním každoročnej púte na sviatok Škapuliarskej Panny Márie. Prvá púť sa konala 16. júla 1686 a odvtedy sa tu veriaci schádzajú každoročne.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230716006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]