[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cenacolo slúži chudobným už 40 rokov. Pápež: „Je krásne, že existujete“
P:3, 17. 07. 2023 09:27, ZAH

Vatikán 17. júla (VaticanNews) Pápež František po nedeľnej modlitbe Anjel Pána poďakoval matke Elvíre a všetkým bratstvám tejto komunity „prijatia a podpory človeka“, ktorá sa zrodila 16. júla 1983 v Saluzze a rozrástla sa po celom svete ako oáza nádeje pre ľudí na okraji spoločnosti a zúfalých ľudí. V roku 2021 pápež navštívil rímske sídlo Cenacola.

„Je krásne, čo robíte, a je krásne, že existujete!“. Úprimné slová, vyslovené na záver pápežovej modlitby Anjel Pána komunite Cenacolo, ktorá oslavuje 40 rokov života, nielen kvôli jubileu, ale so živou vďačnosťou za tých, ktorí sa už desaťročia venujú prijímaniu marginalizovaných a zúfalých ľudí, drvených situáciami fyzickej a duchovnej núdze, najmä tých, ktorí sú v pasci drog a alkoholizmu.

„Srdečne pozdravujem komunitu Cenacolo, ktorá je už 40 rokov miestom prijatia a podpory pre ľudské bytosti; žehnám matku Elvíru, biskupa zo Saluzza a všetkých bratov a priateľov. Je krásne, čo robíte, a je krásne, že existujete! Ďakujem vám!“

Zo Saluzza do celého sveta

„Matka Elvíra“ je sestra Elvíra Petrozziová, dnes už staršia, nazývaná „Matka“ nielen preto, že je zasvätená žena, ale aj pre materinský cit, s ktorým zrodila a rozvíjala toto spoločenstvo, ktoré sa od svojich prvých krokov 16. júla 1983 v polorozpadnutom a opustenom dome na kopci Saluzzo rozvetvilo na všetky kontinenty. V súčasnosti existuje viac ako 70 domov v 20 krajinách, najmä v Latinskej Amerike.

Jediným pravidlom, ktoré tu platí, je láska, pričom dni sú popretkávané mnohými aktivitami: od modlitby po záhradkárčenie, od divadelných predstavení po varenie. „Odpoveď Božej nehy na zúfalé volanie toľkých stratených, oklamaných a sklamaných mladých ľudí, ktorí hľadajú radosť zo života,“ opisuje sa komunita Cenacolo na svojej oficiálnej webovej stránke.

Návšteva 8. decembra 2021

A to sa pápežovi skutočne zjavilo pred očami, keď sa 8. decembra 2021, na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, vybral do rímskeho domu Bratstva Dobrého Samaritána, obrovskej budovy v zeleni, ktorú pred piatimi rokmi komunite čiastočne poskytli zasvätené laičky z hnutia FAC (Bratská kresťanská pomoc), z ktorých zostalo len niekoľko a ktoré sa vďaka skúsenosti zdieľania s hosťami Večeradla „znovuzrodili“.

Pri tejto príležitosti sa František stretol s chlapcami a dievčatami, rodinami, kňazmi a rehoľnými sestrami, robotníkmi, ale aj s protagonistami filmu o živote svätého Jozefa, ktorý sa natáčal na medžugorských kopcoch.

V Bratstve Dobrého Samaritána totiž pápež ukončil Rok zasvätený svätému Jozefovi, ktorý sa začal 8. decembra 2020, a pomodlil sa v malej kaplnke, ktorú celú postavili deti, ktoré zbierali materiál zo skládok a odpadkových košov v okolí: kusy travertínu, dubové trámy a iný odpadový materiál. Je to konkrétny príklad toho, čo komunita robí už 40 rokov: berie ľudí, ktorí sú inak spoločnosťou „odmietaní“, a premieňa ich na diela krásy a dôstojnosti.

Salvatore Cernuzio - Vatican News ( TK KBS, VaticanNews CZ, sc, ml; pz ) 20230717024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]