[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V prešovskej katedrále bol ustanovený nový archimandrita Marko Durlák
P:3, 18. 07. 2023 08:05, DOMFoto: Michal Paločko


Prešov 18. júla (TK KBS) V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove si v pondelok 17. júla gréckokatolíci uctili blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča. V tomto roku sa slávnosť niesla v duchu výročia, keďže uplynulo 135 rokov od jeho narodenia v Ruských Pekľanoch v roku 1888. V úvode slávnosti všetkých prítomných aj televíznych divákov v mene vladyku Petra Rusnáka privítal Mons. Ľubomír Petrík.

Archijerejskej svätej liturgii predsedal vladyka Milan Lach SJ a spolu s ním koncelebroval vladyka Peter Rusnák, vladyka Milan Chautur CSsR, viac ako 60 kňazov a traja diakoni. Ešte pred samotným začiatkom svätej liturgie v duchovnom pásme si osobu blaženého mučeníka Pavla Petra Gojdiča uctili sestry baziliánky.

Homíliu počas svätej liturgie ohlásil protoihumen otcov baziliánov na Slovensku otec Juraj Sedláček OSBM, ktorý priblížil život blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Zvlášť sa zameral na obdobie jeho kňazskej formácie a obdobie noviciátu, ktorý prežíval vladyka Pavel v baziliánskom monastieri na Černečej hore v Mukačeve. Vychádzajúc zo spomienok baziliána otca Mariána Potaša, ktoré sú spísané aj v knihe Dar lásky priblížil niekedy aj humorné, ale zvlášť tie duchovné situácie, ktoré mali rozhodujúci dopad na formáciu vtedy mladého kňaza Gojdiča. V závere homílie pozval veriacich modliť sa za šťastnú hodinu smrti, aby tá bola tak šťastná ako ju prežíval vo väzení aj vladyka Peter Pavel Gojdič.

Na konci svätej liturgie pokračovala slávnosť modlitbou molebenu nad ostatkami vladyku Pavla v bočnej kaplnke katedrály. Na konci zaznela pápežská hymna Svätému Otcovi Františkovi a ďakovná reč nového archimandritu Marka Durláka. Vladyka Peter poďakoval prítomným biskupom, kňazom a veriacim za ich prítomnosť a pozval všetkých na malé agapé do priestorov arcibiskupského úradu.

Súčasťou slávenia svätej liturgie bolo aj ustanovenie nového archimandritu v Prešovskej archieparchii, ktorým sa za spevu Axios (Je hodný) stal otec Marko Durlák. Toto menovanie a kňazské ocenenie udelil vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie otcovi Markovi za jeho dlhoročné kňazské úsilie a zásluhy v službe Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku i v zahraničí a ako prejav vďaky a jeho vytrvalú vernosť.

Otec Marko Durlák posledné roky pôsobí na Dikastériu pre východné cirkvi v Ríme a pred tým pastoračne pôsobil aj ako špirituál v Kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, bol aj duchovným správcom v kláštore kontemplatívnych sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou-Lomnici, ceremoniárom na arcibiskupskom úrade a v začiatkoch svojej kňazskej služby zakúsil aj misijnú službu na Ukrajine. Počas návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku v roku 2021 mal na starosti hlavné liturgické prípravy a komunikáciu s pápežskými ceremoniármi pred a počas slávenia historicky prvej svätej liturgie, ktorú na Slovensku slávil Svätý Otec František, nástupca svätého apoštola Petra. Archimandrita otec Marko Durlák má absolvované licenciátne štúdiá patristiky na Pápežskom patristickom inštitúte (Augustinianum) v Ríme a v doktorských teologických štúdiách následne pokračoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Je autorom viacerých odborných článkov publikovaných doma na Slovensku aj v zahraničí.

Titul archimandrita pochádza z gréckeho slova archimandrítes a označuje toho, ktorý dohliada na určité stádo, čriedu. Ide o priamy odkaz na evanjeliový obraz dobrého pastiera prenesený do mníšskeho života. Samotný termín sa objavuje koncom 4. storočia v prostredí sýrskych mníšskych spoločenstiev a odtiaľto sa rozširuje do grécky hovoriacich oblastí.

V cirkvách byzantskej tradície označuje kňaza, ktorý je zároveň mníchom a predstaveným nejakého významnejšieho monastiera (kláštora) alebo skupiny monastierov. V týchto monastieroch majú archimandriti vyššie postavenie ako igumeni (predstavení). Tento titul sa však udeľuje aj ako vyznamenanie neženatým (celibátnym) kňazom ako znak úcty a vďačnosti za ich službu Cirkvi.

Fotogaléria
_
Zdroj: Prešovská archiepachia, Michal Pavlisinovič( TK KBS, pres, mpa, ml; pz ) 20230717053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]