[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Víkend vo Vysokej venovali nedožitým narodeninám bl. Anny Kolesárovej
P:3, 18. 07. 2023 08:16, DOMFoto: Archív Domčeka


Vysoká nad Uhom 18. júla (TK KBS) Víkend v Pútnickom mieste vo Vysokej nad Uhom venovali nedožitým 95. narodeninám rodáčky z obce, blahoslavenej Anny Kolesárovej.

V sobotu sa konali modlitby pri hlavnom relikviári Anky Kolesárovej v kostole Sedembolestnej Panny Márie. Každú tretiu sobotu v mesiaci je Ankina sobota, kedy sa schádzajú ľudia na modlitbách za osobné potreby. Začali o tretej popoludní vyložením Oltárnej sviatosťi, modlitbou Korunky k Božiemu milosrdentvu.

Program pokračoval večeradlom a svätou omšou, ktorú celebroval Henrich Grejták, farský administrátor vo farnosti Senné. Po svätej omši bola moderovaná adorácia, kde sa predkladali prosby, ktoré boli prinesené v obetných daroch na svätej omši.

Na záver po požehnaní Eucharistickým Kristom sa putovalo sviečkovým sprievodom k hrobu blahoslavenej Anky Kolesárovej. Počas „Ankinej soboty“ viacerí kňazi vysluhovali sviatosť zmierenia.

V nedeľu sa už konal Ankin deň - stretnutie jej rodákov v areále rímskokatolíckeho kostola. Na pódiu sa prihovorili kňazi miestnej cirkvi západného a východného obradu ako aj presbyter reformovanej cirkvi vo Vysokej nad Uhom. Svojimi príhovormi povzbudili veriacich v prežívaní živej viery, v budovaní medziľudských vzťahov a o živote v Božom duchu, ktorý zjednocuje naše spoločenstvá a buduje ekumenizmus. Slová sa dotýkali aj boľavých udalostí na blízkej Ukrajine, ktoré mnohých hlboko zasiahli od prvej chvíle vojny. Táto obec sa vtedy stala útočiskom pre prvé návaly odídencov, zvlášť mamky s deťmi, ale aj množstva dobrovoľníkov, ktorí tu našli zázemie aby mohli slúžiť na hraniciach. V programe boli kultúrne vystúpenia na pódiu, súťaže, atrakcie pre deti a občerstvenie.

„Chceme poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili sa modlitbovom stretnutí Ankinej soboty a aj oslavách jej narodenín s názvom Ankin deň.

Počas tohto víkendu sme prijali pútnikov z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Doputovali k nám účasníci rodinného tábora v Brehove pod vedením minoritov, animátori z denného tábora na Luníku IX. v Košiciach pod vedením saleziánov, pútnici z okresov Komárno, Bratislava, Nitra, z Oravy, ale aj z Alberty v Kanade.

Počas letných prázdnin je vždy Domček otvorený a jeho tím je pripravený prijať pútnikov väčších aj menších spoločenstiev, táborov, rodín, ako aj okoloidúcich. Prameň milostí, ktorý vytryskol na tomto mieste skrze obetu prinesenú mladým dievčaťom kvôli čistote, poskytuje občerstvenie a duchovnú posilu všetkým, ktorí sem prichádzajú,“ napísal rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák.

Anna Kolesárová sa narodila pred 95 rokmi - 14. júla 1928. Je to prvá laička, ktorá bola na Slovensku blahorečená. Rodáčku z Vysokej nad Uhom v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády (22. novembra 1944). Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o jej mučeníctve schválil pápež František.

_
Zdroj: Facebook Blahoslavená Anna Kolesárová( TK KBS, bak, ml; pz ) 20230718016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]