[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazi založili kapelu, ktorá zbiera peniaze na vyslanie mladých na SDM
P:3, 18. 07. 2023 09:15, ZAH

USA 18. júla (CNA) Skupina kňazov, ktorí sa stretli v seminári, založila kapelu, aby vyzbierala peniaze pre mladých ľudí zo svojej arcidiecézy na svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa budú konať od 1. do 6. augusta v portugalskom Lisabone.

Skupinu „Kňazi na koncerte“ tvoria deviati kňazi z Washingtonskej arcidiecézy: pátri Pawel Sass, Yan Pietryga, Grzegorz Okulewicz, Mattia Cortigiani, Philip Ilg, John Benson, Salulo Vicente, Emanuel Lucero a Daniele Rebeggiani.

Všetci kňazi navštevovali seminár Redemptoris Mater v Hyattsville v štáte Maryland a sú členmi neokatechumenátnej cesty, katolíckeho hnutia, ktoré vysiela rodiny a kňazov zo svojich seminárov evanjelizovať na misie do celého sveta.

Páter Daniele Rebeggiani, sekretár apoštolskej nunciatúry vo Washingtone, D.C. a arcidiecézny kňaz, hovoril s agentúrou CNA o úsilí skupiny získať finančné prostriedky a o svojich očakávaniach od svetových dní mládeže.

Rebeggiani vysvetlil, že kapela vznikla začiatkom tohto roka po tom, ako sa na podujatí pre mladých zišlo niekoľko kňazov, aby spoločne usporiadali hudobný večer. Krátko na to sa kňazi pripravovali na to, že začnú zbierať finančné prostriedky na SDM vo svojich farnostiach. Keďže si uvedomili, že predchádzajúce hudobné podujatie bolo úspešné, rozhodli sa pozvať do kapely ďalších kňazov, pozvať farníkov a usporiadať koncert s cieľom získať finančné prostriedky.

Kňazi spievajú populárne piesne ako „Eye of the Tiger“ a „Knocking on Heaven's Door“, ale aj piesne z iných krajín ako Španielsko, Taliansko, Poľsko, Mexiko a samozrejme Portugalsko, keďže mnohí účastníci sú z hispánskej komunity.

Rebeggiani opisuje ich koncerty ako „večeri hudby a svedectva“.

Okrem rôznych piesní môže koncert obsahovať aj príbeh o povolaní kňaza alebo svedectvo mladého človeka, ktorý sa zúčastnil na predchádzajúcich svetových dňoch mládeže.

Rebeggiani sa podelil o to, že mnohí z kňazov v skupine majú blízky vzťah k SDM, pretože mnohí z nich našli svoje povolanie ku kňazstvu, keď sa zúčastnili na predchádzajúcich podujatiach.

„Povedal by som, že takmer všetci sme svoje povolanie objavili na niektorom zo svetových dní mládeže,“ povedal. „SDM sú teda v istom zmysle udalosťou, ktorá je úzko spojená s naším povolaním.“

Sám Rebeggiani našiel svoje povolanie ku kňazstvu na SDM v nemeckom Kolíne v roku 2005.

Rebeggiani sa narodil v Ríme v Taliansku a vyrastal v katolíckej rodine. Vo veku 13 rokov vstúpil na neokatechumenátnu cestu a v roku 1997 sa zúčastnil na svojich prvých svetových dňoch mládeže v Paríži. Potom sa zúčastnil na niekoľkých ďalších; s pribúdajúcim vekom však „žil vo veľmi sekularizovanom prostredí a začal sa trochu vzďaľovať od Cirkvi“.

„Myslel som si, že Boh naozaj nie je kľúčom k môjmu šťastiu a že kľúčom k môjmu šťastiu bude úspech, najmä úspech v štúdiu,“ vysvetlil.

Poháňaný túžbou uspieť sa Rebeggiani vo veku 21 rokov nervovo zrútil a vtedy sa s ním podľa jeho slov Boh „znovu spojil“.

Krátko nato sa pripojil k svojej farnosti a vydal sa na cestu do Kolína nad Rýnom na svetové dni mládeže. Počas misií v Štrasburgu, kde rozprával o Kristovom živote s ľuďmi na ulici, pocítil obrovské šťastie.

„Rozprávali sme sa s mladými ľuďmi, ktorí žili na ulici, na drogách,“ povedal, „a ja som im odovzdával svoje skúsenosti a videl som, ako sa jeden z nich zvlášť otvoril a hovoril o svojom utrpení a bol veľmi šťastný, že sa im niekto prihovára a hovorí im o láske Kristovho Otca k nim.“

„A pamätám si, že som sa v tej chvíli cítil veľmi šťastný a pomyslel som si: ,Ak je toto šťastie hovoriť o Kristovi, dať svoj život za evanjelizáciu, tak to je to, čo chcem robiť.ʻ“

Rebeggiani sa zúčastnil na stretnutí o povolaniach na SDMv Kolíne nad Rýnom a potom vstúpil do seminára.

Kňazi počas svojho prvého koncertu vyzbierali 20 000 dolárov prostredníctvom vstupného a darov. Ich ďalší koncert sa uskutoční 21. júla v kostole St. Mary of the Mills v meste Laurel v štáte Maryland a dúfajú, že sa im podarí vyzbierať ďalších 10 000 dolárov.

K skupine kňazov sa na púti na SDM pripojí približne 400 mladých ľudí z tejto oblasti.

Na otázku, čo dúfa, že si mladí odnesú zo svetových dní mládeže, Rebeggiani odpovedal: „Predovšetkým skúsenosť, že Boh ich miluje.“

„V mnohých prípadoch mladí ľudia, s ktorými pracujeme, v rôznych situáciách trpia. Prichádzajú zranení,“ dodal. „Takže tieto púte sú vždy spôsobom, ktorým im Boh ukazuje, že ich život má hodnotu – že to nie je tak, že by mu bolo ich utrpenie ľahostajné, že mu na nich záleží, že ich ochraňuje.“

„Tiež, že majú skúsenosť, že robia niečo pre Boha a zažívajú radosť zo života pre Boha. A aby mali túžbu naozaj opustiť svoje plány a zapojiť sa do Božích plánov, pretože v mojom prípade bol plán, ktorý mal Boh, oveľa lepší ako plány, ktoré som mal ja, a tak som si istý, že to platí pre každého z mladých, ktorí tam pôjdu.“

_
Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, cna, msp, ml; pz ) 20230718018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]