[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri príležitosti blahorečenia rodiny Ulmovcov vznikla nová pieseň
P:3, 18. 07. 2023 10:36, ZAHBudúci blahoslavení Jozef a Viktória Ulmovci, viacdetná rodina vyvraždená v r. 1944 nacistami.

Foto: Vatican Media


Poľsko 18. júla (E-kai) „Blahoslavená rodina Ulmovcov“ je názov piesne, ktorú vytvorili špeciálne pre slávnosť blahorečenia rodiny Ulmovcov. To sa uskutoční 10. septembra v Markowej v Przemyšlskej arcidiecéze. Hudbu zložil páter Dr. Mieczysław Gniady, dirigent arcidiecézneho zboru „Magnificat“ z Przemyśla a slová napísala zboristka Monika Maziarz. Hudobnú kulisu podujatia bude dotvárať viac ako 700-členný zbor a 550-členný orchester.

„Najprv som to odmietla, pretože hoci denne píšem rôzne články a správy, nikdy predtým som nenapísala slová k piesni a jednoducho som sa bála, že to nezvládnem. Keď sme však skončili rozhovor, cítila som sa zrazu povzbudená a celý text som napísala za necelé dve hodiny. Bolo v tom niečo výnimočné, pretože text zo mňa jednoducho priam vyvieral,“ hovorí Monika Maziarz pre KAI.

Autorka textu spomína, že návrh na napísanie slov k piesni dostala koncom decembra minulého roka, keď už bolo isté, že blahorečenie rodiny Ulmovcov sa určite uskutoční. „Zavolal mi otec profesor Mieczysław Gniady, dirigent arcidiecézneho zboru „Magnificat“ z Przemyśla, v ktorom spievam už vyše 20 rokov. Požiadal ma, či by som napísala text beatifikačnej piesne, keďže vedel, že som vyštudovala poľský jazyk,“ spomína Monika. 

Hudbu na slová M. Maziarza zložil otec Mieczysław Gniady a aranžmánu skladby pre dychový orchester sa ujal kapelník Andrzej Osmyk.

Podľa Moniky Maziarzovej prebiehajú skúšky na hudobné spracovanie blahorečenia na viacerých miestach arcidiecézy Przemyśl. „Zúčastní sa na nich 725-členný zbor, ktorý tvoria členovia 28 zborov a 3 škôl z územia Przemyšlskej arcidiecézy, vrátane jedného zboru z Bieczu v Malopoľsku, a 556-členný orchester zložený z hudobníkov z 23 orchestrov,“ opisuje zbormajsterka.

Spolu s 28 dirigentmi a 23 kapelníkmi sa na ňom bude podieľať celkovo 1 332 ľudí. Za hudobnú prípravu slávnosti a výber repertoáru je zodpovedný otec Mieczysław Gniady. Hudobne pripravil aj niektoré skladby, ktoré zaznejú počas blahorečenia.

Jozef a Viktória Ulmovci počas okupácie ukrývali na svojej farme osem Židov, za čo ich Nemci 24. marca 1944 zavraždili. Najskôr zabili ukrývaných Židov, a potom celú rodinu vrátane Viktórie, ktorá bola v pokročilom štádiu tehotenstva, a ich šiestich detí. Pápež František 17. septembra 2022 potvrdil dekrét o mučeníctve ctihodných Božích služobníkov, čím umožnil ich blahorečenie, ktoré sa uskutoční 10. septembra v Markowej. Bude to prvýkrát v histórii, keď bude celá rodina vrátane ešte nenarodeného dieťaťa povýšená na oltár. (Zdroj: E-kai / Preložil: Martin Tokár)( TK KBS, ekai, mto; ml ) 20230718021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]