[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec vyjadruje sústrasť v súvislosti so smrťou biskupa Bettazziho
P:3, 19. 07. 2023 07:32, ZAH

Vatikán 19. júla (VaticanNews) Pápež František zaslal sústrastný telegram diecéze Ivrea v severnom Taliansku, v ktorom si spomína na jej zosnulého emeritného biskupa Luigiho Bettazziho, posledného žijúceho Taliana, ktorý sa zúčastnil na zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu. V novembri by sa dožil 100 rokov. Počas tridsiatich troch rokov bol Mons. Bettazzi tridsaťtri rokov biskupom v Ivrei, sedemnásť rokov predsedom mierového združenia Pax Christi, autorom mnohých publikácií a zástancom dialógu s neveriacimi.

Pápež František pripomína Mons. Luigiho Bettazziho ako veľkého milovníka evanjelia, ktorý vynikal svojou blízkosťou k chudobným a stal sa prorockým znamením spravodlivosti a pokoja v konkrétnych obdobiach dejín Cirkvi, ako aj mužom dialógu a oporným bodom pre mnohých predstaviteľov talianskeho verejného a politického života. Svätý Otec zároveň oceňuje nebojácne svedectvo, ktoré zosnulý biskup vydal Vatikánskeho koncilu a „Paktu z katakomb“ až po jeho listy so Zaccagninim, Berlinguerom a De Benedettim; od predsedníctva Pax Christi Italia (1968 - 1985) a potom jeho Centra pre ekonomické a sociálne štúdie až po jeho nepretržitú spisovateľskú a prednáškovú činnosť s „nepohodlnými“ postojmi k citlivým sociálnym otázkam, ktoré vyvolávali aj kritiku a nesúhlas.

Život Luigiho Bettazziho, ktorý zomrel v nedeľu 16. júla ráno vo veku deväťdesiatdeväť rokov, sa prakticky nedá zhrnúť. Kardinál Giacomo Lercaro, biskup Tonino Bello a don Giuseppe Dossetti boli učiteľmi jeho života; dokumenty Druhého vatikánskeho koncilu boli jeho hviezdnou kométou; kresťanská spiritualita bola pre neho stelesnená v občianskej angažovanosti, v obrane práv a mieru, a potom v ľuďoch, ktorých vždy vítal a počúval so žiarivým úsmevom, ktorý ho charakterizoval.

Mons. Bettazzi bol posledným žijúcim talianskym koncilovým otcom a koncil navždy poznačil jeho existenciu. Zúčastnil sa na ňom ako priamy spolupracovník kardinála Lercaro, bolonského arcibiskupa, a ako moderátor zhromaždenia od druhého zasadania (29. septembra až 4. decembra 1963), teda v rovnakom čase ako jeho biskupská vysviacka. „Krízu Cirkvi, ktorú niektorí ľudia vytrvalo pripisujú koncilu,“ napísal v jednej zo svojich kníh, „treba skôr pripísať tomu, že sme ho prijali menej ochotne, pretože sme sa báli, že sa budeme musieť vzdať príliš mnohých našich zvykov (ktoré sme nazývali 'tradíciou') a že sa budeme musieť venovať predovšetkým obnove seba samých, aby sme potom mohli prispieť k obnove sveta.“

Mons. Bettazzi obdivoval pápeža Františka, s ktorým sa stretol 12. januára 2019 vo Vatikáne, keď pápež prijal na audiencii delegáciu Národnej rady Pax Christi, a potom o rok neskôr 10. decembra, keď sa zúčastnil na rannej svätej omši v kaplnke Domu svätej Marty. „Synodalita sa rýmuje s kolegialitou a jej poslaním nie je rozkazovať, ale slúžiť veriacim tým, že im pomáha stať sa svedkami pokoja a solidarity. Príliš sme sa naučili skôr odriekať modlitby, než žiť v Božej prítomnosti,“ napísal zosnulý biskup vo svojej poslednej knihe. Bettazzi hovoril o nenásilí aj na podujatí Štafeta ľudskosti v Ivrei v máji tohto roku, kde ho označil za jednu z troch ciest k mieru na nepokojnej Ukrajine spolu s nástrojmi diplomacie a rozvojom mierových jednotiek.

Vatican News/ L´Osservatore Romano( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230719005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]