[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Marko Rupnik sa už nemôže odvolať proti vylúčeniu z jezuitského rádu
P:3, 19. 07. 2023 09:00, ZAHRím 19. júla (CNA) P. Johan Verschueren, predstavený jezuitov a P. Marka Rupnika, oznámil 15. júna Rupnikovo vylúčenie z rádu Spoločnosti Ježišovej, pretože opakovane odmietol riešiť obvinenia zo sexuálneho zneužívania a dodržiavať obmedzenia, ktoré mu boli uložené.

Podľa kánonických noriem sa otec Rupnik mohol proti tomuto rozhodnutiu odvolať do piatka 14. júla tohto roku. Tým, že tak neurobil, bol slovinský kňaz oficiálne vylúčený z jezuitského rádu.

Niektoré médiá informovali, že slovinský kňaz sa presťahoval do Chorvátska do splitsko-makarskej diecézy. ACI Prensa, španielskojazyčný spravodajský partner CNA, kontaktovala jeho nadriadeného, aby túto informáciu potvrdil, ale do vydania článku nedostala žiadnu odpoveď.

Rupnik, ktorý počas svojho pôsobenia v komunite Loyola v Slovinsku a tiež v Ríme údajne fyzicky a psychicky zneužíval viaceré mníšky, opustil rád bez toho, aby svojim nadriadeným alebo údajným obetiam podal akékoľvek vysvetlenie.

Centrum Aletti obhajuje Rupnika

Dva dni po oficiálnom vyhlásení jezuitov o prepustení kňaza zverejnilo Centrum Aletti v Ríme list na obranu kňaza, adresovaný „priateľom Centra Aletti“.

V texte sa uvádza, že 21. januára tohto roku to bol sám Rupnik, kto predložil Spoločnosti Ježišovej, pri dodržaní všetkých požadovaných kánonických podmienok, žiadosť o odchod z rádu. Podľa listu členov Centra Aletti mala Spoločnosť Ježišova poskytnúť tlači „korektné informácie na základe písomných faktov a dokumentov, ktoré má k dispozícii a ktoré ukazujú inú pravdu, ako je tá, ktorá bola zverejnená“.

V liste sa ďalej uvádza, že z tých istých dôvodov, t. j. z prevládajúcej nedôvery voči svojim predstaveným vyplývajúcej z uvedenej situácie, požiadali o indult na vystúpenie zo Spoločnosti Ježišovej aj ostatní jezuiti z Centra Aletti. Každý z nich čaká na uzavretie svojho prípadu, aby mohol pokračovať vo svojej kňazskej službe.

Svätá stolica v tejto súvislosti nevydala žiadne vyhlásenie. Počas rozhovoru pre agentúru AP 24. januára dostal pápež František otázku, či mal nejaký podiel na rozhodnutí o Rupnikovi, na ktorú odpovedal: „Nemám s tým nič spoločné. Bol som zapojený len do malého konania, ktoré sa v minulosti uskutočnilo na Kongregácii pre náuku viery.“

Rupnik bol spoluzakladateľom komunity Loyola v Slovinsku, ktorá vznikla v 80. rokoch 20. storočia a v ktorej údajne zneužíval dospelé mníšky. Po predbežnom vyšetrovaní, ktoré si objednala Spoločnosť Ježišova, sa v jej vyhlásení z 2. decembra 2022 uvádza, že Kongregácia pre náuku viery rozhodla, že predmetné skutočnosti treba považovať za premlčané, a preto prípad začiatkom októbra 2022 uzavrela. (Zdroje: Catholic News Agency / TS ČBK)( TK KBS, cna, ts cbk, ml; pz ) 20230719023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]