[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupa, ktorého pripravil na povolanie únos ISIS, prijal tím Slovákov
P:3, 19. 07. 2023 09:50, ZAHFoto: Facebook Charita vo svete


Sýria 19. júla (TK KBS) „Vždy keď vkročili do našej kúpeľne, začali ma biť a surovo nadávať, pozeral som sa im do oči s milosrdenstvom. Zdalo sa mi totiž, že to oni sú tu väzni. Práve toto ma pripravilo na môj terajší život.  Na to stretať sa s nimi a žiť s nimi,“ hovorí syriacky biskup Jacques Mourad, sídliaci v Homse, ktorý pozvanie stať sa biskupom v roku 2014 ešte odmietol. V marci 2023 však už súhlasil a musel tak zanechať mníšstvo a komunitu v Deir Mar Musa. Teraz prijal tím Slovenskej katolíckej charity, ktorý je na monitorovacej ceste v Sýrii a Libanone.

„Chceme s ním spolupracovať na charitatívnych projektoch a pomáhať v jeho diecéze. Navrhoval nám začať s opravami na cirkevnej škole v Hame, kde nás sprevádzala jeho sestra, ktorá je zároveň rehoľnou sestrou," napísali pracovníci charity. Rozprávať sa s ním bolo pre nich veľkou školou pokory“. Na sociálnej sieti preto ponúkli niekoľko úryvkov z ich rozhovoru.  „Byť vo väzení bolo horšie ako všetko mučenie, ktoré som zažil, lebo pre mňa a pre nás kresťanov je sloboda veľká hodnota. Preto každý druh väzenia nie je cestou obnovy a vyriešenia problémov," uviedol v jednom z vyjadrení biskup Mourad.

„Prvýkrát, keď som počul vetu, že ak nekonvertujem na islam tak ma zabijú, som veľmi plakal. Len som sa modlil k Panne Márii a ona mi dala pokoj do srdca. Vždy keď som sa cítil sám a beznádejne, začal som sa modliť ruženec a pokoj opäť prišiel," hovorí ďalej. „ Keď sme prišli do Rakky, dali nás do kúpeľne. Pre nich sme boli ako kresťania nečistí a nemohli byť tak s ďalšími väzňami moslimami. Malo to však jednu výhodu. Mohli sme sa často sprchovať," pridáva. „Charita pre mňa je reálne stretnutie s ľuďmi. Nemá sa robiť len pre dobrý pocit," dodáva biskup Homs.

_
Zdroj: Facebook Charita vo svete( TK KBS, char; ml ) 20230719026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]