[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Zuppi hovoril s prezidentom Bidenom o núdzovej situácii detí
P:3, 19. 07. 2023 10:23, ZAH

USA 19. júla (VaticanNews) Kardinála Zuppiho, ktorého pápež vyslal na mierovú misiu v súvislosti s vojnou na Ukrajine, prijal v Bielom dome na necelé tri hodiny prezident USA, ktorý ocenil Františkovu službu. V centre dialógu bola humanitárna otázka návratu ukrajinských maloletých detí odvlečených do Ruska. Predseda Talianskej biskupskej konferencie sa na Kapitole stretol aj s niekoľkými členmi parlamentu.

Angažovanosť Vatikánu v prípade návratu ukrajinských detí násilne odvlečených do Ruska bola predmetom rozhovoru medzi prezidentom USA Joeom Bidenom a kardinálom Matteom Zuppim, predsedom Talianskej biskupskej konferencie a pápežovým vyslancom, ktorý priletel do Washingtonu s misiou hľadať cesty k mieru pre Ukrajinu. Kardinál Zuppi bol prijatý v Bielom dome v utorok 18. júla a rozhovor trval približne dve a pol hodiny.

Rozhovor

V nóte, ktorú krátko po stretnutí zverejnila americká administratíva, sa uvádza, že Biden zaželal pápežovi Františkovi pokračovanie v službe a globálnom vedení a privítal nedávne vymenovanie amerického arcibiskupa Prevosta za kardinála. Prezident Biden so Zuppim diskutoval o úsilí Svätej stolice poskytovať humanitárnu pomoc na riešenie rozsiahleho utrpenia spôsobeného pokračujúcou ruskou agresiou na Ukrajine, ako aj o podpore Vatikánu pri repatriácii viac ako 19 000 ukrajinských maloletých (kyjevská vláda tvrdí, že ich môže byť oveľa viac).

V súvislosti s touto témou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal Svätú stolicu o pomoc počas májovej audiencie u pápeža Františka. Kardinál Zuppi jej už venoval pozornosť aj počas predchádzajúcich etáp svojej misie v Kyjeve (5. - 6. júna) a v Moskve (28. - 29. júna). Konkrétne v Rusku kardinál diskutoval o tejto otázke s Jurijom Ušakovom, poradcom Vladimira Putina pre zahraničnú politiku, a Mariou Lvovou-Belovou, splnomocnenkyňou prezidenta Ruskej federácie pre práva dieťaťa.

Potvrdila to webová stránka komisárky, ktorá zverejnila fotografiu z kardinálovej návštevy a vysvetlila, že počas rozhovorov sa diskutovalo o humanitárnych otázkach týkajúcich sa "vojenských operácií" a ochrany práv detí.

Návšteva Kapitolu

V hlavnom meste USA, kde sa zdrží až do dnešného dňa, stredy 19. júla, navštívil bolonský arcibiskup aj Kapitol, sídlo Kongresu, kde sa pred svojou cestou za Bidenom stretol s niektorými členmi amerického Kongresu.

Nuncius: Počúvať a byť vypočutý

Krátko pred týmito stretnutiami apoštolský nuncius v Spojených štátoch arcibiskup Christophe Pierre (ktorý bude 30. septembra vymenovaný medzi budúcimi kardinálmi v konzistóriu) pre niektoré televízne stanice povedal, že cieľom Zuppiho misie je viesť dialóg, počúvať a byť vypočutý. Prezident Joe Biden, dodal dezignovaný kardinál, bol vždy veľmi pozorný voči Svätému Otcovi.

Všeobecnou myšlienkou je prispieť k mieru a konkrétnejšie sa angažovať v humanitárnej oblasti, najmä pokiaľ ide o deti. Diskusia sa týka tejto témy, povedal nuncius médiám, je to konkrétnejší cieľ kardinála Zuppiho a pravdepodobne aj pápeža Františka. Ale, samozrejme, ide o to, aby sa myslelo na mier, a to v komplexnom kontexte, ktorý existuje. Kardinál je veľmi realistický, snažíme sa robiť, čo je možné, uzavrel apoštolský nuncius v USA.

Salvatore Cernuzio – Vatican News( TK KBS, VaticanNews CZ, sce; ml ) 20230719027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]