[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky zástupca v OSN: Urýchliť zlúčenie rozdelených ukrajinských rodín
P:3, 19. 07. 2023 14:31, ZAH

New York 19. júla (VaticanNews) Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Gabrielle Caccia vystúpil v utorok 18. júla na 88. plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN na tému „Situácia na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny“. Zástupca Vatikánu zopakoval pápežovu výzvu k „umlčaniu zbraní“ a k „zabezpečeniu zlúčenia všetkých rozdelených ukrajinských rodín“.

„Svätá stolica je naďalej vážne znepokojená vojnou na Ukrajine, v ktorej sa prelieva krv...“ Takto znejú úvodné slová Mons. Cacciu v prejave na zasadnutí OSN, pričom naliehal „na všetkých protagonistov medzinárodného života a politických vodcov národov, aby urobili všetko pre ukončenie vojny“.

Arcibiskup zopakoval slová pápeža Františka, ktorý uviedol, že „všetky vojny sú „úplnou katastrofou: pre národy a rodiny, pre deti a starých ľudí, pre ľudí, ktorí sú nútení opustiť svoju krajinu, pre mestá a dediny“.  Mons. Caccia v mene Svätej stolice tiež poďakoval „tým štátom, ktoré prijali a podporili utečencov“, a zároveň prosil, „aby vysídlenci naďalej dostávali humanitárnu podporu, kým sa nebudú môcť bezpečne, dobrovoľne a dôstojne vrátiť do svojich domovov“.

V tejto súvislosti Mons. Caccia zdôraznil naliehavú žiadosť Svätej stolice, „aby sa nešetrilo úsilím pri zabezpečovaní rýchleho zlúčenia všetkých rodín, ktoré boli rozdelené v dôsledku súčasného násilia na Ukrajine, a aby sa zabezpečilo rešpektovanie najlepších záujmov postihnutých detí“.

Ako arcibiskup uviedol, „tvárou v tvár takémuto utrpeniu medzinárodné spoločenstvo nesmie rezignovať na vojnu, ale je potrebné spolupracovať na dosiahnutí mieru“ a pripomenul poverenie kard. Mattea Zuppiho ako pápežovho vyslanca, ktorý sa vo svojich misiách zameriava „na počúvanie a identifikáciu humanitárnych gest, ktoré by mohli viesť k ceste mieru“.

Napokon zástupca Vatikánu pápežovými slovami zdôraznil potrebu „využiť všetky diplomatické prostriedky, aj tie, ktoré sa možno doteraz nepoužili, aby sa táto hrozná tragédia skončila“. „Svätá stolica“, uzavrel svoj prejav Mons. Caccia „opäť vyzýva na prímerie a na začatie rokovaní o spravodlivom a trvalom mieri“.

Miroslava Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mh; ml ) 20230719030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]