[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na SDM priletí z Čiech viac ako tritisíc mladých ľudí a deväť biskupov
P:3, 21. 07. 2023 08:47, ZAH

Praha 21. júla (TK KBS) V dňoch 24. - 26. júla odletí do Lisabonu 3 177 mladých ľudí z Českej republiky. Organizátori Svetových dní mládeže, ktoré sa v portugalskej metropole uskutočnia od 1. do 6. augusta, pripravili pestrý duchovný, kultúrny a športový program. Vrcholom podujatia bude stretnutie viac ako milióna mladých ľudí z celého sveta s pápežom Františkom.

Dni v diecéze

Viac ako 16 000 mladých ľudí, vrátane českých pútnikov, zaplní od 26. do 31. júla ulice Porta počas takzvaných Dní v diecéze, ktoré sú predskokanom Svetových dní mládeže (SDM). Tieto dni tradične predchádzajú Svetovým dňom mládeže a uskutočnia sa v 17 diecézach po celom Portugalsku.

Počas prvých troch dní, 26., 27. a 28. júla, sa mladí ľudia dopoludnia zúčastnia na programe vo farnostiach, kde budú ubytovaní a popoludní budú mať na výber bohatý program. Môžu sa napríklad tešiť na uvedenie troch muzikálov - Via Crucis (v Coliseo do Porto), Evangelho (v Auditorio Casa de Vilar) a Cristo Vive (v Estudio do Perpétuo Socorro).

Na pódiu v mestskom parku bude znieť hudba známych miestnych interpretov, organové koncerty, modlitby Taizé, adorácie, modlitba ruženca a svätá omša.

Počas prvých troch dní budú pripravené aj štyri turistické trasy, po ktorých budú môcť pútnici spoznávať hlavné pamätihodnosti Porta. V sobotu 29. júla Dni v diecéze vyvrcholia svätou omšou s biskupom Porta Manuelom da Silva Rodriguesom Lindom v mestskom parku v Porte.

Čo čaká účastníkov Svetových dní mládeže?

Od 1. do 6. augusta sa uskutočnia samotné Svetové dni mládeže, ktoré do Lisabonu prilákajú až milión mladých ľudí z celého sveta. Počas týchto dní sa okrem hlavných podujatí a bohoslužieb uskutočnia v celom meste rôzne koncerty, divadlá, prednášky, workshopy, športové zápasy a panelové diskusie. Mladí ľudia môžu spoznať miestnu kultúru, zvyky a tradície.

Miestne saleziánske mládežnícke hnutie napríklad pozýva mladých ľudí, aby sa 2. augusta v rámci mesta radosti zúčastnili na takzvanom Flash Mob-e. Ide o tanečnú kreáciu, do ktorej sa má zapojiť viac ako 8 000 mladých účastníkov. Súčasťou týždňa bude aj 38 konferencií, ktoré sa budú venovať témam povolania, poslania, výzvam dnešnej spoločnosti a osobnému či profesionálnemu svetu.

Vo štvrtok 3. augusta 2023 Sieť mládežníckych delegátov Komisie biskupských konferencií Európskej únie povedie panelovú diskusiu s názvom Kresťanskí svedkovia viery a sociálnej angažovanosti.

Nadácia Champalimaud zorganizuje tematické konferencie o patrónoch Svetových dní mládeže v Lisabone, vrátane blahoslaveného Carla Acutisa a blahoslavenej Chiary Badano, so svedectvami rodiny, priateľov alebo iných, ktorí osobne poznali niektorého z týchto patrónov.

Bola tiež vytvorená mobilná aplikácia na stiahnutie, aby účastníci mohli ľahko sledovať program a vybrať si z množstva podujatí.

Český tím je pripravený

Veľká časť prihláseného tímu sa na podujatie tohto druhu chystá vôbec po prvýkrát. Jednou z nich je aj Marie Aufová, ktorá sa najviac teší na stretnutie s mladými ľuďmi naprieč kontinentmi a na radostnú atmosféru, ktorá na takýchto podujatiach vždy panuje.

„Priatelia, ktorí sa so mnou podelili o nezabudnuteľné zážitky z predchádzajúcich Svetových dní mládeže, ma jednoznačne presvedčili, že toto jedinečné stretnutie musím zažiť osobne,“ dodáva Marie Aufová. Českú výpravu organizuje Sekcia pre mládež Českej biskupskej konferencie.

„Vybavenie, ozvučenie a hudobné nástroje pre schólu sú naložené a v sobotu v skorých ranných hodinách vyrazíme z Prahy s plným autom. Do Portugalska by sme mali doraziť v pondelok večer,“ dodáva Roman Kubín, riaditeľ Sekcie pre mládež CBK a koordinátor podujatia.

K výprave sa pripojí aj deväť biskupov z Českej republiky, ktorí budú mať pre našich účastníkov pripravené katechézy počas dopoludňajšieho programu v Českom centre v týždni od 1. do 6. augusta.

_
Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230721014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]