[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Semeraro otvoril Jubilejný rok svätého Tomáša Akvinského
P:3, 21. 07. 2023 10:57, ZAHTaliansko 21. júla (VaticanNews) „Som pre vás a pre vás som žil. Hlavnou úlohou môjho života bolo vyjadrovať Boha v každom slove, v každom pohybe,“ zopakoval kardinál Marcello Semeraro, ktorý v úlohe osobitného pápežského vyslanca otvoril Jubilejný rok svätého Tomáša Akvinského, ktorý bol kanonizovaný pred 700 rokmi 18. júla 1274 v talianskom mestečku Fossanova.

V skutočnosti sa oslavy pripravovali už nejaký čas, počnúc listom, ktorý pápež František poslal biskupom miest spojených so životom svätého Tomáša Akvinského.

Hoci oficiálne otvorenie sa uskutočnilo v meste Fossanova, prvým oslavám jubilea predchádzala 14. júla svätá omša v rodisku svätca, v mestečku Roccaseca, v stredovekom kostole, ktorý bol zasvätený svätému Tomášovi práve sto rokov po jeho smrti.

Jubilejným kostolom je katedrála v Aquine, kde možno získať plnomocné odpustky až do 18. júla 2024. Relikvia svätého Tomáša bola do tejto katedrály prenesená v roku 1963 zo svätcovho tela uchovávaného v Toulouse.

Kardinál Semeraro sa vo svojej homílii pýtal, ako "majster" Tomáš Akvinský využíval svoje vedomosti, pričom za jeho charakteristickú črtu označil neustále kontemplovanie predmetov svojho štúdia s vrúcnou vierou. Žil s pokornou múdrosťou, ktorá sa nezaobíde bez počúvania vnútorného Majstra, Ducha Svätého, ktorý pripravuje srdce na prijatie učenia pravdy.

„Štúdium a kontemplácia, nie dve oddelené činnosti, ale jediný akt, v ktorom sa zbiehajú inteligencia a láska, je to Itinerarium in Deum (cesta do Boha)“, pre ktoré „je svätý Tomáš emblematickým príkladom“, povedal ďalej kardinál Semeraro.

Svätý Tomáš zašiel tak ďaleko, že na konci svojho života neváhal vyhlásiť, že všetko, čo napísal, sa mu teraz zdá ako obyčajná slama.

Prefekta dikastéria pre kauzy svätých toto vyhlásenie neoznačuje za znak fyzického alebo duševného vyčerpania, ale skôr, ako vysvetlil tomista Antonin-Dalmace Sertillanges, ilustruje, že “keď človek ľahko dosiahol ťažké, hľadí k nedosiahnuteľnému, lebo pre nás ľudí je v mlčaní najvyššia kondenzácia poznania“.

V skutočnosti je toto jubileum svätého Tomáša len prvým z troch, pretože budúci rok si pripomenieme 750. výročie jeho smrti a nasledujúci rok 800. výročie jeho narodenia. (Zdroje: Acistampa / Cirkev.cz)( TK KBS, acist, cirk, ml; pz ) 20230721023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]