[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis pred SDM: Mládež na nich dostáva novú silu a nadšenie
P:3, 21. 07. 2023 16:30, DOM

Bratislava 21. júla (TK KBS) Portugalský Lisabon bude o pár dní hostiť mladých ľudí z celého sveta. Prídu na Svetové dni mládeže (SDM). Už dnes odchádzajú prvé autobusy pútnikov z Bratislavy do Portugalska, kde sa zúčastnia na predskokanovi SDM - Dní v diecézach, ktoré začínajú 26. júla 2023. „Slovenskí pútnici budú na Dňoch v diecézach spoločne s niekoľkými krajinami v diecéze Porto,” informoval Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. TK KBS pri tejto príležitosti hovorí s predsedom Rady, žilinským biskupom Mons. Tomášom Galisom.

- Otec Tomáš, vy ste boli už na viacerých Svetových dňoch mládeže. Koľko ich bolo?

Biskupom som od septembra 1999. V roku 2000 bol Jubilejný rok a Svetové dni mládeže v Ríme, na ktoré už boli prihlásení viacerí biskupi zo Slovenska. Ale potom som v Konferencii biskupov dostal Radu pre univerzity a mládež a tak od Toronta v roku 2002 som už nevynechal ani jedny. Ak správne rátam, bol som na siedmich a Lisabon budú moje ôsme Svetové dni mládeže.

- Keď ste boli na toľkých Svetových dňoch mládeže, je ešte čosi na čo sa stále tešíte? Čo je pre vás na SDM najsilnejšie?

Je to stretnutie s mladými. Aj mňa uchvacuje ich nadšenie. Napríklad, keď si spomínam na prvé stretnutie s Jánom Pavlom II. na SDM v Toronte, už to bolo poznačené jeho chorobou. Ale keď ho mladí ľudia videli, objímali sa a slzy im tiekli od šťastia a radosti. Bolo to čosi fantastické. Podobne boli SDM aj pri pápežovi Benediktovi a je aj pri Františkovi. Mládež akoby v tých chvíľach dostávala novú silu a nadšenie. Mladí ľudia sú veľmi živí, originálni a uvedomujú si, že je to stretnutie predovšetkým s Ježišom, ktorého nástupcom je pápež.

- Je to podľa Vás významné aj pre farnosť, keď mladí z farnosti idú na SDM?

Všetko záleží od toho, aké sú vzťahy. Je to o budovaní spoločenstva. Ak je spoločenstvo vo farnosti živé a dokonca pán farár povie: „Ja pôjdem s vami,“ lebo aj také farnosti sa nájdu, spôsobuje to obrovský posun aj vo farnosti. Zažil som to už zo Žiliny, keď sme boli počas SDM v Madride na Dňoch v diecézach v jednej farnosti pri Stredozemnom mori. Bolo to silné aj pre mňa. Veľmi málo rodín v tej farnosti sa prihlásilo, že príjmu pútnikov. Väčšina bola ubytovaná po školách a telocvičniach. Ale každý večer počas nášho týždenného pobytu z domácich prichádzali ďalší a ďalší, že chcú prijať mladých do svojej rodiny. Keď som sa pýtal miestneho pána farára: „Prečo je to tak?“ Povedal mi: „Nikto z nás nebol ďalej na východ ako vo Viedni.“ A o nás počúvali len to, že my sme tí zaostalí a zlodeji. Ale keď sme z tej farnosti odchádzali do Madridu, tak domáci nás objímali a plakali. Pozvali sme ich na Slovensko. O rok na to prišiel jeden autobus pútnikov. Urobili sme im okružnú jazdu. Boli šokovaní z toho aká krásna krajina a ľudia sú na Slovensku. Boli z toho uveličení.

- Témou týchto SDM je: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa.“ Čo to vo Vás evokuje?

Ak hovoríme o náhlení sa, existuje na jednej strane náhlenie, ktoré je nervózne a ktoré spôsobuje diabol. Chce nás ubehať, aby sme nemali čas na Boha, na druhých ani na seba navzájom. A potom je ten druhý typ náhlenia – to božie, lebo sme naplnení Božou milosťou, sme nositeľmi Ježiša. A to je iné náhlenie. Vychádza z vnútra, je radostné a kreatívne a oslovuje druhých. Takže to prvé znervózňuje a lezie na nervy tomu, kto tak koná, ale aj všetkým ostatným. To správne náhlenie rozradostňuje. U Svätého Otca Františka to nie je čosi nové. Vždy nás chce trocha vyrušiť. Napríklad, aby sme neboli gaučoví, aby sme neboli tými, ktorí len pozerajú ako svet ide okolo nich, ale aby sme sa do tohto sveta vložili, boli prínosom a darom. Od Panamy nám pápež pripomína, že Mária je prototyp človeka, ktorý sa neuzatvára, ale vydáva sa na cestu. Vlastne povedal to už vo svoje prvej encyklike Evangelii Gaudium, kde hovorí, že máme byť Cirkvou, ktorá je vychádzajúca, ktorá je otvorená. Nie Cirkvou, ktorá sa bojí a je nešťastná v tomto svete. Naopak, evanjeliovo máme byť svetlom, kvasom, soľou, ktorí keď niekde prídu, prinášajú nový život.       

- Chceli by ste odkázať niečo aj kňazom a rehoľníkom, ktorí idú na SDM?

Vyrastal som blízko železnice. Môj otec bol železničiar. Preto použijem túto terminológiu. Beda ak sme vagóny na slepej koľaji. Môžu byť aj veľmi moderné, lôžkové, prvej triedy, ale sú odstavené. Buďme lokomotívami, ktorí ťahajú nielen seba ale aj druhých. Potrebujeme ako Mária byť v plní Boha. Pretože nepoukazujem na seba, ale na Boha. On nás posiela. Napĺňa nás milosťou a požehnaním, aby sme boli darom pre druhých. Nemám však zostať sám. Lebo keď sa lokomotíva presúva prázdna, je to o ničom. Nezabudnime pozývať ďalších. Buďme lokomotívami, ktoré vedia, kde je cieľ a potiahnu tam aj druhých.

- Čo by si pripomenul našim pútnikov, ktorí v týchto dňoch idú putovať na SDM?

To, čo napísal Svätý Otec v Posolstve a k čomu nás všetkých vyzýva aj počas týchto dní. Navštívte starých ľudí a svojich starých rodičov. Povedzte im, že idete na SDM do Lisabonu a podobne ako Mária, aj vy sa idete stretnúť s pápežom a s mladými celého sveta. Poproste ich, aby vás sprevádzali svojimi obetami a modlitbami. Tak budete darom pre nich a oni pre vás. A aj ja prosím o modlitbu. Pamätajme na seba navzájom.      

-

Slovákov privíta diecéza Porto 

Informácie o Svetových dňoch mládeže v Lisabone a o registrácii sú na stránke www.svetovednimladeze.sk alebo na sociálnych sieťach Rady pre mládež a univerzity KBS. Diecéza Porto je jednou zo 17 diecéz, ktoré privítajú pútnikov na Dni v diecézach , ktoré sa uskutočnia od 26. do 31. júla. Nachádza sa na severe krajiny a má rozlohu 3010 km2. Má štyri pastoračné regióny, 22 vikariátov a 477 farností. Diecéza je známa svojou pohostinnosťou voči zahraničným návštevníkom a je tiež regiónom plným portugalských tradícií a zvykov.

Diecéza Porto si pre pútnikov pripravila pestrý program od aktivít vo farnostiach až po veľké spoločné aktivity. Mladí budú mať možnosť spoznať kresťanské pamiatky a taktiež kultúrne pamiatky. Pripravená je bubnová show, či športové aktivity a vystúpenia s predstavením tradícii Portugalska a samotného Porta. Z duchovných aktivít sú to adorácia, modlitby Taizé, spoločné sväté omše či modlitby svätého ruženca. Na záver týždňa je v rámci programu festival, kde vystúpia rôzni umelci a hudobné skupiny ako napríklad skupina The Sun.

„Na Dni v diecézach ide zo Slovenska šesť autobusov s 300 pútnikmi a celkovo vyše 600 pútnikov, ktorí budú spoznávať kultúru a duchovné bohatstvo Porta,” konštatuje Mária Budzáková členka organizačného tímu SDM Slovakia. Posledný júlový deň sa mladí pútnici presunú už do hlavného mesta Lisabonu, kde sa k nim pridá ďalších tisíc Slovákov. “Dni v diecéze” predchádzajú Svetovým dňom mládeže a slúžia na integrovanie mladých z celého sveta do farských komunít hostiteľskej krajiny. Je to spôsob prípravy pútnikov aj domácich  na celosvetové stretnutie mladých.

Svetové dni mládeže sú stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta - katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky. Po prvýkrát sa uskutočnili z vôle sv. Jána Pavla II. v roku 1986 v Ríme. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež.( TK KBS, rpm; ml ) 20230721032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]