[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Ríma prišlo cez humanitárne koridory 22 afganských utečencov
P:3, 22. 07. 2023 12:10, ZAH

Rím 22. júla (VaticanNews) Do Ríma prišla vo štvrtok 20. júla skupina 22 afganských utečencov v rámci iniciatívy Humanitárne koridory, ktorú organizuje Komunita Sant'Egidio a ďalšie cirkevné organizácie po dohode s talianskou vládou. Z Afganistanu prichádzajú správy o násilnom potlačení pokojného protestu žien proti zatvoreniu centier krásy, ktoré sú zdrojom práce a jedným z posledných miest, kde sa ženy môžu stretávať.

Komunita Sant'Egidio ponúka prostredníctvom humanitárnych koridorov bezpečný a legálny vstup do Talianska a následnú integráciu do spoločnosti zraniteľným ľuďom, ktorí utekajú pred násilím a prenasledovaním vo svojej vlasti. Afganskí utečenci, ktorí do Ríma dorazili vo štvrtok, pochádzajú z neformálneho utečeneckého tábora v pakistanskom Islamabade, kde žili v neistých podmienkach už takmer dva roky. Patria medzi desaťtisíce afganských žiadateľov o azyl, ktorí od prevzatia moci Talibanom v ich krajine v auguste 2021 utiekli do Pakistanu. Mnohí z nich čakajú na presídlenie do iných krajín v obavách z deportácie, keďže brutálne zásahy proti ženám a etnickým a náboženským menšinám v Afganistane neúprosne pokračujú. 

Po pristátí na rímskom letisku Fiumicino boli utečenci ubytovaní v zariadeniach v troch talianskych regiónoch (Lazio, Liguria, Lombardia), kde budú integrovaní do talianskej spoločnosti a bude im poskytnutá pomoc pri osamostatňovaní sa pomocou programu, ktorý zahŕňa poskytnutie ubytovania, právnej pomoci, jazykových kurzov, zápisu do škôl pre ich deti a pomoc pri zamestnaní sa. V nasledujúcich dňoch sa k nim pripojí ďalšia skupina 20 utečencov z Islamabadu.

Projekt humanitárnych koridorov, ktorý vznikol v roku 2013, doteraz umožnil bezpečný príchod do Európy viac ako 6 300 utečencom (z ktorých 5 400 je v Taliansku) vrátane približne 800 Afgancom.

Afganistan: Zavrú posledné miesta stretávania sa žien

V týchto dňoch z Afganistanu prichádzajú správy o násilnom potlačení pokojného protestu žien proti zatvoreniu salónov krásy, ako najnovšie popretie práv žien v Afganistane. Salóny krásy boli pre afganské ženy posledným priestorom slobody a stretnutia. Dekrét nariaďujúci ich zatvorenie navyše spôsobí zánik tisícov podnikov vedených ženami, ktorých rodiny často nemajú iný zdroj príjmov. Podľa odhadov Kábulskej obchodnej komory bude musieť v krajine skončiť približne 12 000 podnikov a 50 000 žien príde o prácu.

Od návratu Talibanu k moci v auguste 2021 sa práva žien v Afganistane postupne obmedzujú. Ženám bolo zakázané pracovať v mimovládnych organizáciách, boli vylúčené z väčšiny stredných škôl, univerzít a verejnej správy, bol im zakázaný prístup do parkov, záhrad, športových centier a verejných kúpeľov, pričom sú opäť povinné zakrývať si tvár, keď opúšťajú svoje domovy.

Lisa Zengarini, Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, lz, zk; ml ) 20230722002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]