[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci s biskupmi v Nitre si uctili patróna mesta púťou na Zoborský kláštor
P:3, 22. 07. 2023 16:10, DOM

Nitra 22. júla (TK KBS) Na Zoborský kláštor už tradične putovali 21. júla 2023 veriaci z Nitry v pešej v procesii od novej sochy sv. Andreja-Svorada na Predmostí až k zakonzervovaným ruinám Zoborského kláštora v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada.

Púti predchádzal večer a deň pôstu a pokánia, ku ktorému veriacich z Nitry vopred vyzval nitriansky biskup Viliam Judák v duchu dávnej tradície zo začiatku 18. storočia, kedy sa v čase morovej epidémie k pôstu, pokániu a púti na Zoborský kláštor zaviazali obyvatelia mesta Nitra z vďaky k sv. Andrejovi-Svoradovi za pomoc a vypočutie prosieb za jej ukončenie. Aktuálne to nitrianski veriaci obetovali za nové kňazské povolania pre Nitriansku diecézu, za obnovu viery v rodinách a za mier a pokoj vo svete.

Púť vyvrcholila sv. omšou, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom, mníchmi z Benediktínskeho opátstva v Tihaniy a ďalšími kňazmi za hojnej účasti širokej verejnosti, podpredsedníčky Nitrianskeho samosprávneho kraja Martiny Holečkovej a ďalších predstaviteľov kraja a mesta Nitra. 

Slávnostný kazateľ Norbert Jeromos Mihály OSB, prior Benediktínskeho opátstva v Tihányi z Maďarska vo svojej homílii priblížil účastníkom púte Rád sv. Benedikta, jeho históriu a spiritualitu, a venoval sa aj prepojeniu opátstva v Tihányi s Nitrou aj vďaka relikviám sv. Andreja Svorada a Beňadika, ktoré dostali od Nitrianskeho biskupstva.

V závere adresoval prior prítomným veriacim výzvy, aby sa nebáli ticha a samoty a aby sa modlili za mníšske povolania. Svätá omša bola ukončená požehnaním s relikviou sv. Andreja Svorada, ktoré prítomným udelil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Svätá omša bola obetovaná okrem iného aj za 75. rokov existencie dnes už Špecializovanej nemocnice sv. Svorada – Zobor, v ktorej areáli sa nachádzajú aj pozostatky bývalého Zoborského a neskôr aj Kamaldulského kláštora.

Po skončení liturgickej slávnosti bol pre účastníkov púte pripravený pestrý kultúrny program zložený s prehliadok areálu kláštora so sprievodcom, koncertu orchestra Swingless Jazz Ensemble, ale slávnostným agapé obohateným oj ochutnávky zoborských vín z Biskupských vinohradov a piva Svorad zo Zoborskej studne, ktoré bolo pomenované na počesť patróna mesta a benediktínskeho mnícha pôsobiaceho v Zoborskom kláštore a ponúkajú ho len v Nitre.

Podujatie, ktoré podporil aj Nitriansky samosprávny kraj je aktivitou prinášajúcou duchovný zážitok, ale aj možnosťou, priblížiť a umožniť spoznať starobylé miesto v Nitre na Zobore preniknuté atmosférou histórie a modlitby. Tradične ho pripravili Farnosť sv. Urbana, Kňazský seminár sv. Gorazda a Zoborský skrášľovací spolok v Nitre.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20230722004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]