[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok patrónov Nitrianskej diecézy oslávili púťou v Skalke pri Trenčine
P:3, 24. 07. 2023 08:21, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Skalka 24. júla (TK KBS) Sviatok patrónov Nitrianskej diecézy pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika oslávili aj tradičnou hlavnou púťou na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku v Skalke pri Trenčíne.

Program púte bol rozložený do celého týždňa a začal sa v deň sviatku 17. júla a vyvrcholil v nedeľu 23. júla. Veriaci, ktorí v tomto čase sa navštívili pútnické miesto Skalku, mali okrem účasti na pútnických svätých omšiach alebo gréckokatolíckych svätých liturgiách v diecéznej svätyni na Malej Skalke, možnosť absolvovať aj duchovnú obnovu, ktorú viedli jezuiti P. Peter Girašek SJ a P. Jozef Bartkovjak SJ., prehliadnuť si diela vytvorené v rámci Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia Ora et ars v priestoroch kláštora na Veľkej Skalke, absolvovať procesiu a prijať požehnanie s relikviami sv. Andreja-Svorada a Beňadika, pristúpiť ku sviatosti zmierenia, zapojiť sa do spoločných pobožností krížovej cesty, modlitieb litánií, či posvätného ruženca.

Púť vyvrcholila cez víkend slávnostnými svätými omšami. V sobotu jednu z nich celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, ktorý po jej skončení požehnal aj kríž vytvorený zo skaliek prinesených účastníkmi Národného stretnutia mládeže T22 ako symbolu ich krížov a ťažkostí.

Nedeľnú slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo, pričom ako slávnostný kazateľ sa k pútnikom prihovoril prior Norbert Jeromos Mihály, SDB z Benediktínskeho opátstva v maďarskom Tihanyi. Spolu s ním boli na návšteve v Nitrianskej diecéze prítomní aj jeho bratia benediktínski mnísi, ktorí si tak prišli tiež uctiť sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorých relikvie uchovávajú ako dar z Nitry vo svojom opátstve. Podobne ako počas svätej omše na Zoborskom kláštore v Nitre, sa prior Norbert vo svojom príhovore venoval  sv. Andrejovi-Svoradovi a Beňadikovi ale už aj v kontexte slávenia Svetového dňa seniorov.

Záver púte popoludní už tradične patril svätej omši za starých a chorých. Veriaci si mohli do svojich domovov z púte odniesť mnoho duchovných zážitkov, ale aj poučenie z hlbokých myšlienok kazateľov z jednotlivých liturgických slávení, ktoré boli venované obom svätcom. Lebo z ich príkladu života viery je možné čerpať i dnes v záujme šťastného života v Bohu a s Bohom.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230724020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]