[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke Rádio LUMEN získalo prestížne ocenenie za seriál o zvonoch
P:3, 24. 07. 2023 08:39, DOMFoto: Juraj Gembický


Banská Bystrica 24. júla (TK KBS) Rádio LUMEN získalo prestížne ocenenie. Jeho jedinečný seriál o zvonoch, ktoré každý piatok prináša návody a rady zo sveta obnovy a ochrany zvonov, dostalo logo k 20. výročiu UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. „Sme veľmi radi, že UNESCO ocenilo kvalitu nášho rozhlasového seriálu o zvonoch tým, že ho zaradilo do zoznamu iniciatív pri príležitosti osláv 20. výročia Dohovoru o nehmotnom kultúrnom dedičstve,“ hovorí konateľka Rádia LUMEN Zuzana Szakácsová.

Nehmotné kultúrne dedičstvo v sebe ukrýva bohatosť tradícií, folklóru, múzických umení, rituálov, spoločenských zvyklostí, vedomostí a skúseností, týkajúcich sa prírody a vesmíru, alebo potrebných pre tradičné remeslá, jazyky a mnohé ďalšie fenomény všetkých národov, náboženstiev a kultúr.

Patrí sem aj tradičné ručné zvonenie na zvony s funkciou zvonárov, ktoré má osobitnú podporu vďaka slovenským pamiatkarom na Rádiu LUMEN prostredníctvom pravidelných oceňovaných relácií.  Obzvlášť v tomto výročnom roku majú podnázov „Zvony a my - my a zvony“, a Rádio LUMEN ich prináša v premiére každý piatok ráno o 7:15, s utorkovou reprízou o 14:15.

Za cyklom relácii stoja redaktor Martin Ďurčo a Juraj Gembický z Krajského Pamiatkového úradu v Košiciach, ktorý si pozývajú viacerých hostí, odborníkov - kapanológov či laikov so záujmom o zvonárstvo a zvonolejárstvo.

„Ďakujeme im za túto ich už dlhoročnú prácu, ktorej prínosy môžeme vidieť vo viacerých oblastiach,“ hovorí Szakácsová. Autori relácie prezentujú jedinečnú zvukovú databázu stoviek historických i novodobých zvonov, zvonárov i zvonolejárov Slovenska ako nášho originálneho a nenahraditeľného hudobného, cirkevného a kultúrneho dedičstva.

„Atraktívnym programom propagujú  pamiatky a zaujímavosti lokalít, regiónov a osobností. Vyzdvihujú unikátnosť a bohatú tradíciu zvonolejárskeho remesla, ktoré na Slovensku pomaly zanikajú. V neposlednom rade robia dobré meno katolíckemu rádiu, ktoré má záujem o  človeka ako o Božie dieťa. Chceme, aby sa vyvíjal intelektuálne, duchovne, eticky a emocionálne,“ uvádza.

Seriál bol už viackrát nominovaný a raz sa stal aj víťazom ocenení v kategórii Audiovízia časopisu Pamiatky a múzeá. „Tvorcom seriálu prajeme vela Božieho požehnanie pre ich dobré nápady a úspešnú realizáciu,“ dodala konateľka Rádia LUMEN Zuzana Szakácsová.

Viac sa o iniciatíve v rámci 20. výročia Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva je možné nájsť na internetovej stránke organizácie UNESCO.

TK KBS informoval Ivo Novák( TK KBS, ino, ml; pz ) 20230724021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]