[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľvovský gubernátor ďakuje pápežovi Františkovi za humanitárnu pomoc
P:3, 24. 07. 2023 10:21, ZAHFoto: Informačné stredisko Prešovskej archieparchie


Ukrajina 24. júla (VaticanNews) Pápežova humanitárna angažovanosť za mier na Ukrajine, vyjadrená aj diplomatickou misiou kardinála Mattea Zuppiho, nachádza pozornosť a uznanie regionálnych inštitúcií vo Ľvove, kde okrem iného pokračuje misia najrozsiahlejšieho talianskeho charitatívneho diela. Konfederácia tzv. misericordia navštívila kliniku pre predčasne narodené deti a geriatrické centrum pre chorých a osamelých starých ľudí vo Ľvove. V kostoloch sa ľudia modlia za pápeža a jeho mierovú iniciatívu.

Gubernátor Ľvovskej oblasti Maksym Kozytskyy poďakoval pápežovi za jeho humanitárnu angažovanosť. „Bojujeme za to, aby všetky deti dobre vyrastali, práve preto, že budúcnosť ukrajinského národa prechádza cez deti. Tu vo Ľvove,“ pokračoval, „sme na humanitárnej frontovej línii. Mojou úlohou je prijímať a uspokojovať potreby všetkých, obyvateľov Ľvova i tých, ktorí prišli hľadať ochranu.“

Tento týždeň sa hlavný administratívny riaditeľ Ľvovskej oblasti stretol s delegáciou Konfederácie talianskej Misericordie, ktorú viedol národný prezident Domenico Gianni, s cieľom ponúknuť prostredníctvom podpísania memoranda o spolupráci skúsenosti a model Misericordie v oblasti pomoci a osobnej starostlivosti. Delegácia sa stretla aj s nadáciou Unbroken, ktorá sa podieľa na vytvorení sociálneho a zdravotného projektu zameraného na starostlivosť a rehabilitáciu osôb postihnutých amputáciou v dôsledku vojny, a odovzdala tejto organizácii sanitku.

Reštaurovanie v meste Ľvov

V kontexte mesta, ktoré, ako sa zdá, už začalo obnovovať aspoň najdôležitejšie verejné zariadenia, nemocnice a školy, vzniká dojem, že vojna podporila spoločenstvo medzi kresťanmi. Vo Ľvove bolo obnovených alebo postavených mnoho nových kaplniek, najmä vo verejných alebo spoločenských budovách, pričom na tom istom mieste sa z času na čas nachádzajú mobilné oltáre prispôsobené rôznym liturgickým potrebám.

Na Ukrajine z 56 miliónov obyvateľov 8 miliónov utieklo do zahraničia a 9 miliónov je vnútorných utečencov. Z nich 3 milióny žijú v Ľvovskej oblasti. Výzvou pre osoby zodpovedné za miestne inštitúcie je prispôsobiť mestské služby všetkým obyvateľom. Najmä katolícke a gréckokatolícke komunitné školy pracujú na bezpečnom začiatku vyučovania v septembri tým, že v školských budovách budujú prístrešky pre študentov. Pracujú aj na prestavbe ďalších budov na byty pre rodiny študentov.

Blízkosť pápeža

Vo Ľvove tiež rastie počet vojnových invalidov a mesto sa otvára, aby týmto mladým ľuďom zraneným smrtiacimi mínami ponúklo lepší život. Počas minuloročného júnového maratónu bola pre mladých ľudí a deti s protézami vytvorená pretekárska trať. V ľvovských kostoloch ľudia s nádejou hľadia na mierové iniciatívy, ktoré podporuje pápež František. Na nedeľných svätých omšiach sa veriaci dozvedajú o pápežovej blízkosti k sužovanej Ukrajine. V mnohých farnostiach sa ľudia modlia za pápeža a mier prostredníctvom modlitbových vigílií a eucharistickej adorácie.

Misia talianskej charitatívnej organizácie Misercordie

Od začiatku vojny na Ukrajine pokračuje vo svojej službe ľuďom v núdzi aj talianska konfederácia Misericordia, ktorá sa v uplynulých dňoch presťahovala zo Ľvova do Kyjeva. V regiónoch, ktoré sú najbližšie k bojom, vysvetľuje apoštolský nuncius na Ukrajine M. Visvaldas Kulbokas, "mi kňazi hovoria, že sa radi rozprávajú s ľuďmi. V týchto regiónoch zostali len starí ľudia a deti. Svojou prítomnosťou prinášame nádej, pretože aj osamelosť má svoj vplyv. Vojna ide proti ľudskosti, všetko ničí, kým ľudská solidarita obnovuje“.

„Najnaliehavejším problémom pre nás teraz je,“ pokračuje Iryna Vereščuková, podpredsedníčka ukrajinskej vlády, „dostať späť deti odvlečené do Ruska. Presný počet detí v ruských rukách však nepoznáme.“ Konfederácia talianskej charitatívnej práce, ktorá pokračuje v humanitárnej misii na Ukrajine začatej pred rokom, keď vypukla vojna, sa po stretnutiach s nunciom a podpredsedom vlády stretla v hlavnom meste s talianskym veľvyslancom, ktorý potvrdil, že Taliansko tento rok vyčlení značnú sumu peňazí na humanitárnu pomoc a medzinárodnú spoluprácu. Prezident Giani, bývalý veliteľ Vatikánskej gardy, na samostatných stretnutiach pripomenul, ako dielo Misericordia od začiatku vojny pokračuje v prijímaní sirôt a rodín, pričom na Ukrajinu posiela tony potravín a sanitky.

_
Snímka: Ilustračná( TK KBS, VaticanNews CZ, ml; pz ) 20230724026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]