[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Organistka Oľga Chundak z Ukrajiny hosťuje na festivale v Bardejove
P:3, 24. 07. 2023 11:25, DOMFoto: Archív Oľgy Chundak


Bardejov 24. júla (TK KBS) Na druhom koncerte XXXI. ročníka Organových dní Jozefa Grešáka v utorok 25. júla 2023 o 20:00 v Bazilike sv. Egídia sa predstaví organistka Oľga Chundak z Ukrajiny.

Hru na organ začala už vo svojich desiatich rokoch na hudobných školách v rodnom Užhorode. Pokračovala v štúdiu na Užhorodskej štátnej hudobnej akadémii D. E. Zadora v klavírnej triede prof. Zhurki T. Yu a organovej triede prof. Natálie Vysich. Po absolvovaní štúdia s červeným diplomov pokračovala v štúdiu na Doneckej štátnej hudobnej akadémie - pobočka v Užhorode. Už počas štúdií sa zúčastnila na viacerých súťažiach organistov, na ktorých získala prvé miesta. Svoje interpretačné skúsenosti si doteraz rozširuje účasťou na majstrovských kurzoch a súťažiach na Ukrajine i v zahraničí.

Druhou líniou organovej interpretácie Oľgy Chundak je rozsiahla koncertná činnosť aj v zahraničí. Umelkyňu charakterizuje nevšedný rozsah koncertnej činnosti a s tým súvisiaci repertoár. O svoje interpretačné skúsenosti sa v súčasnosti delí ako pedagogička na Užhorodskej vysokej hudobnej škole D. J. Zadora.

Svoj organový recitál otvorí Fantáziou G dur, BWV 572, ktorá vychádza z talianskych ouvertúr a vyznačuje sa virtuozitou krajných častí. Akýmsi protipólom Bachovych Brandenburských koncertov sú štyri ouvertúry pre orchester. Sú to vlastne suity, v ktorých prvá časť je v štýle francúzskej ouvertúry. Bach ich skomponoval v rokoch 1724 až 1731.

O popularitu tretej Suity D dur (BWV 1068) sa pričinil predovšetkým prekrásny Air. Je jedinou lyrickou časťou vo všetkých štyroch suitách. Tento Air v roku 1871 upravil nemecký huslista August Emil Daniel Ferdinand Wilhelmj pre sláčikový orchester. Úpravu pre organ realizovala organistka Oľga Chundak. Žiarivý farebný lesk bazilikálneho organa predstaví v Gotickej suite Léona Boëllmanna.

Zaznejú aj diela ukrajinských skladateľov Myroslava Skoryka (Melódia z filmu The High Pass prináša hlboký ponor do duše ukrajinského človeka a tým si získala popuparitu, preto ju skladateľ upravil o. i. aj pre organ) a Viktora Telychka (Fantasia cadenza, op. 23 pre organ s využitím farebných daností nástroja a technickej virtuozity interpreta).

Záver organového recitálu bude patriť výnimočnému dielu anglického skladateľa Percy Fletchera Festival Toccata pre organ. Jej tvorca sa venoval prevažne dirigovaniu a réžii v londýnskych divadlách a komponovaniu napr. pre dychové orchestre. Skladbu Festival Toccata skomponoval v roku 1915 pre anglického organistu, pedagóga a skladateľa Edwina Henryho Lemara, ktorý sa stal významným predstaviteľom anglicko-americkej organovej školy v USA. Traduje sa o ňom, že bol najlepšie plateným organistom tých čias.

Z Organovej knihy pre Ivana Sokola skladateľa, organistu, klaviristu a organizátora hudobného života a bardejovského rodáka Jozefa Grešáka zaznie desiata miniatúra  Lento (pomalá časť z Vokálnej symfónie pre sóla, zbor a orchester). Skladateľa Jozefa Grešáka v týchto týždňoch predstavuje výberová výstava pod názvom Skladateľ Jozef Grešák - život a dielo v dobových dokumentoch inštalovaná v priestoroch kúpeľnej kolonády v Bardejovských Kúpeľoch.

TK KBS informovala Silvia Fecsková( TK KBS, sfe, ml; pz ) 20230724029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]