[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup František Rábek vyznamenal podplukovníka v. v. Františka Šimoníka
P:3, 24. 07. 2023 12:10, DOMFoto: Archív Ordinariátu OS a OZ SR


Bratislava 24. júla (TK KBS) Ordinár Ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR biskup František Rábek pri príležitosti blížiaceho sa 55. výročia násilnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy vyznamenal v nedeľu 23. júla 2023 Medailou sv. Šebastiána III. stupňa podplukovníka v. v. Františka Šimoníka. V hlavnom chráme ordinariátu v Katedrále svätého Šebastiána v bratislavských Krasňanoch ocenili statočnosť Františka Šimoníka po svätej omši tiež jeho príbuzní, priatelia, ako aj aj všetci prítomní veriaci svojím potleskom.

František Šimoník patrí k vojakom, ktorí boli po roku 1968 prepustení z ozbrojených síl vtedajšieho Československa za svoje protiokupačné postoje po tom, ako náš vtedy spoločný štát na rozkaz z komunistickej Moskvy obsadili vojská bývalej Varšavskej zmluvy. Týchto vojakov postihnutých takzvanými normalizačnými čistkami bolo v rámci bývalej federácie cca 12-tisíc. Z nich 1 400 na Slovensku. Františka Šimoníka zároveň vyhodili z vojenskej služby vojsk Civilnej obrany ministerstva vnútra preto, lebo bol praktizujúci katolík, čo je aj zdôraznené v jeho prepúšťacích dokumentoch.

Narodil 11. apríla 1943 v Luhačoviciach, no už od 60. rokov minulého storočia žije v Malackách. V rámci normalizačných čistiek ho prepustili z pozície veliteľa roty predlekárskej pomoci 6. pluku civilnej obrany Malacky v roku 1974 v hodnosti nadporučík. Príčinou jeho perzekvovania boli dve veci. Tou prvou bol článok v útvarovom vojenskom časopise Príležitosť, ktorý napísal v septembri 1968, teda tesne po okupácii, a kde vyjadril svoj odmietavý postoj k príchodu okupačných vojsk.

Druhou príčinou perzekúcie nadporučíka Šimoníka bola jeho viera. V jeho hodnotení tiež uvedené: „Nadporučík Šimoník si po vojenskej stránke plní povinnosti veľmi dobre, dosahuje s jednotkou dobrých výsledkov. Je ženatý, rodinný život vedie usporiadane. V politickej časti však je jeho výslednosť nižšia hlavne z toho dôvodu, že je nábožensky zaťažený. Aj pri viacerých pohovoroch sa toho neoprostil. Preto navrhujem jeho prepustenie do zálohy. Nie je totiž predpoklad, že by sa v dohľadnej dobe s náboženskou otázkou vysporiadal.“

František Šimoník zotrval vo svojej katolíckej viere až dodnes. Po prepustení z vojska mal šťastie - v bratislavských čokoládovniach Figaro už pracoval jeden prepustený dôstojník, ktorý ho vedel pochopiť a presadil, aby ho prijali do práce. Bol referent pre bezpečnosť a hygienu práce a aj referent pre požiarnu ochranu. Následne sa zamestnal ako bezpečnostný referent v bratislavskom Ústredí veterinárnych a asanačných ústavov Bratislava. Politicky bol rehabilitovaný bol v roku 1991 v hodnosti major. Reaktivoval v tých istých malackých kasárňach, z ktorých ho v roku 1974 vyhodili na ulicu. Odslúžil ešte deväť rokov. Po definitívnom odchode do vojenskej výslužby ešte vymenil uniformu vojaka za uniformu vrchného inšpektora dobrovoľnej požiarnej ochrany.

Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR / Pavol Vitko( TK KBS, ord, ml; pz ) 20230724031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]