[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 11. 2023   Meniny má Vratko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo farnostiach arcidiecézy pridali prosby za blahorečenie Alfonza Paulena
P:3, 26. 07. 2023 13:26, DOMFoto: alfonzpaulen.sk


Bratislava 26. júla (TK KBS) Vo farnostiach Bratislavskej arcidiecézy budú pri svätých omšiach v spoločných modlitieb používať prosby za blahorečenie kňaza Alfonza Paulena. Prosby, ktoré adresovala kňazom arcidiecéza, prinášame v plnom znení.

PROSBY:

-  Pane Ježišu, osláv svojho horlivého služobníka kňaza Alfonza Paulena, aby sme ho v Cirkvi mohli uctievať ako blahoslaveného.

-  Aby služobník oltára, kňaz Alfonz Paulen, bol vyhlásený za blahoslaveného ako vzor vernosti a trpezlivého znášania životných ťažkostí, prosme Pána.

-  Modlime sa za blahorečenie kňaza Alfonza Paulena, aby jeho príklad života v časoch prenasledovania oslovil mnohých, ktorí dnes hľadajú zmysel života.

-  Bože, ty si svojho služobníka Alfonza ozdobil mnohými čnosťami, prosíme ťa, dopraj nám, aby sme ho mohli uctievať ako blahoslaveného a tešiť sa z jeho príhovoru u teba.

Zároveň arcidiecéza apeluje na kňazov, aby sa do pozornosti veriacich dostala aj schválená modlitba za blahorečenie kňaza Alfonza Paulena:

Všemohúci Bože, vo svojom nekonečnom milosrdenstve vyvolil si kňaza Al- fonza, oddaného tebe a tvojej Cirkvi, aby horlivo vštepoval do sŕdc svojich farníkov evanjeliové zásady, najmä lásku k chudobným, zachraňoval duchovné povolania a šíril úctu k Panne Márii. Svoju vernosť Kristovi a Cirkvi dokázal v časoch prena- sledovania, a tak sa pripodobnil tvojmu milovanému Synovi, ktorý za nás trpel a zomrel na dreve kríža. Na jeho príhovor dopraj nám milosti, o ktoré ťa prosíme, a ak je to tvoja vôľa, daj, aby tvoj služobník Alfonz bol vyhlásený za blahoslaveného ako vzor vernosti a trpezlivého znášania životných ťažkostí. Skrze Krista nášho Pána. Amen.

Kto bol Alfonz Paulen?

Alfonz Paulen sa narodil 26. januára 1913 v Malých Bedzanoch, malej obci, ktorá je dnes súčasťou mesta Topoľčany a patrí do Nitrianskej diecézy. Alfonz Paulen bol vysvätený za kňaza Apoštolskej administratúry Trnava biskupom Mons. Pavlom Jantauschom 17. mája 1936. 

Ako kaplán vykonával svoju pastoračnú službu vo farnostiach Leopoldov a Veľké Kostoľany. Neskôr bol administrátorom farnosti Sološnica a farárom vo farnosti Kolpachy (dnešný Banský Studenec). V roku 1947 bol vymenovaný za správcu farnosti Veľké Čaníkovce (dnešné Šenkvice). 

Štvorročné obdobie jeho pastoračnej služby v tejto farnosti je dôležité, pretože práve tu sa dostal do kontaktu s organizátormi tajných a nelegálnych prechodov štátnych hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom. Alfonza Paulena zatkli na fare v Šenkviciach 19. septembra 1951. Na proces čakal vo vyšetrovacej väzbe v Bratislave. 

Dvadsiatehoprvého júna 1952 bol odsúdený na 11 rokov väzenia, desať rokov straty občianskych práv a tzv. zabavenie majetku za podporu zahraničných agentov, Zemana a Tikla (pozn. TK KBS - don Leonard Tikl) a za spoluprácu pri organizovaní tajných útekov mladých kňazov do Talianska. Po odsúdení bol transportovaný do väznice v Ilave, a potom do Mírova pri Brne. 

V apríli 1954 bol vo väznici umiestnený do nápravnej cely, teda do cely bez nábytku a s obmedzeným prísunom stravy. Jeho zdravotný stav sa vážne zhoršil, ale nebola mu zabezpečená primeraná zdravotná starostlivosť, na následky čoho 10. apríla 1954 vo veku 41 rokov zomrel. Pochovali ho v Brne 14. apríla 1954. Jeho telesné ostatky uložili vedľa Kostola svätej Anny v Šenkviciach.

Bratislavská arcidiecéza 11. apríla 2023 začala diecéznu fázu procesu blahorečenia a svätorečenia kňaza Alfonza Paulena. Urobila tak po rokoch prípravných prác, zhromažďovania dokumentov a vyhľadávania svedkov. Verejné otvorenie kauzy sa konalo vo farskom Kostole sv. Anny v Šenkviciach za účasti biskupov a ďalších hostí.( TK KBS, ba, ml; pz ) 20230726018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]