[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začína sa Mladifest v Medžugorí na tému Hľa, moja matka a moji bratia
P:3, 26. 07. 2023 14:02, ZAHFoto: Archív Mladifestu


Medžugorie 26. júla (E-kai) Dnes sa v Medžugorí začína 34. festival mládeže. Potrvá do 30. júla. Téma tohtoročného Mladifestuje prevzatá z Evanjelia sv. Matúš: „Hľa, moja matka a moji bratia.“ (Matúš 12, 49).

„Každý, kto pozná Medžugorie a pravidelne do Medžugoria prichádza, vie, že Mladifest je vždy začiatkom augusta, od 1. do 6. augusta. Tento rok však Svätý Otec vyhlásil Svetové dni mládeže v Lisabone na tento dátum 1. - 6. augusta, a tak sme museli okamžite zareagovať a náš termín Mladifestu posunúť, aby nebol v rovnakom termíne. Samozrejme, ak pápež pozve všetkých mladých na svete na jedno miesto, nepozveme ich k nám, ale budeme radi, ak budú môcť prísť do Medžugoria a ísť aj na stretnutie s pápežom,“ vysvetľuje páter Zvonimir Pavičić, farár v Medžugorii. Dodáva, že „Mladifest sa skráti o jeden deň.“ „Skrátili sme to, aby sme ako farnosť mohli sláviť oslavu nášho patróna sv. Jakuba 25. júla, ale končí aj deň predtým, aby sa pútnici, ktorí pôjdu aj do Portugalska za pápežom, zorganizovať a prísť načas. Ďalšie rekolekcie vo farnosti sa budú konať v pevne stanovených termínoch. Ich dátumy sa z roka na rok menia,“ uvádza páter Pavičić.

Okrem Festivalu mládeže sa vo farnosti organizujú početné duchovné cvičenia: pre organizátorov pútí, kňazov, manželské páry, duchovné cvičenia, modlitby a stíšenie. „Počas času, ktorý som strávil v Medžugorí, vidím, že je to miesto milosti, miesto, kde sa nadprirodzeno stretáva s prirodzeným. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, vstupujú do tejto atmosféry milosti. Vstupujú do atmosféry milosti stretnúť sa s Ježišom, stretnúť sa s Pannou Máriou, pomodliť sa. Je to miesto milosti, ktoré si Pán želal, miesto modlitby, miesto obrátenia. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, zažívajú milosť, modlitbu, spovede, aby sa im lepšie zmenil život. Všetky tieto iniciatívy a modlitbové stretnutia sa vyvinuli v priebehu času a majú len jeden cieľ: spolupracovať s milosťou a pomáhať ľuďom modliť sa a obracať sa prostredníctvom spovede, s pomocou veľmi dobrých spovedníkov. Toto je jediný motív všetkých našich iniciatív a projektov – spolupracovať s Božou milosťou,“ naznačuje arcibiskup Aldo Cavalli, apoštolský vizitátor pre Medžugorie.

V rozhovore pre Rádio Mir Medžugorie odkázal na veľký počet pútnikov, ktorí tento rok navštívili toto miesto. „Naozaj som stretol veľa pútnikov. Prichádzajú s potešením, so spokojnosťou, pretože tu zažívajú, a každý mi to hovoril, pokoj, útechu, stretávajú Pána a sú blízko k Panne Márii. Zažívajú pokoj, radosť a pokoj. Všetci to vnútorne potrebujeme. Zažívajú Božiu milosť, ktorá ich preniká. Pán nerieši ich problémy, ale dáva im silu, schopnosť, vytrvalosť a inteligenciu, aby riešili svoje ťažkosti. Pán im dáva odpustenie, obnovu života, dáva im nádej, že budú môcť dobre žiť. Vedia, že keď sa vrátia domov, nájdu presne rovnakú situáciu ako predtým, ale zmenili sa, zmenili sa vo vnútri. Zmenili svoj postoj a schopnosť stretnúť sa s Pánom a svojimi problémami a riešiť ich,“ povedal arcibiskup Cavalli.

Odkázal aj na tému zvolenú na budúci rok: „Hľa, moja matka a moji bratia.“ (Matúš 12, 49). „Túto myšlienku predkladajú traja evanjelisti: Marek, Lukáš a Matúš. Ježišovi príbuzní spolu s Máriou sa stretávajú s Ježišom, keď káže a robí zázraky. Ježiš hovoril svojim učeníkom, ktorí ho počúvali, a oni mu povedali: Tvoja matka a tvoji bratia ťa hľadajú. Ježiš pri pohľade na učeníkov a všetkých zhromaždených hovorí: Tu je moja matka, toto sú moji bratia, toto sú moji príbuzní. Kto plní Božiu vôľu, kto počúva Slovo Božie a uskutočňuje ho, je môj brat a moja matka. Mária tak žila. Počúvala, pochopila a uviedla to do praxe. Rovnako, ak chceme byť súčasťou Ježišovej rodiny, musíme to počúvať, pochopiť a uviesť do praxe,“ uzavrel arcibiskup Cavalli. (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20230726021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]