[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Lisabonu vyrazí aj deväťdesiat mladých gréckokatolíkov zo Slovenska
P:3, 27. 07. 2023 13:10, DOMDistribúcia balíkov pútnika na Svetové dni mládeže v Lisabone.

Foto: Ladislav Pančík


Bratislava 27. júla (TK KBS) Už 37. Svetové dni mládeže v Lisabone sú už predo dvermi. Medzi mladými zo Slovenska, ktorí sa na nich zúčastnia, je aj deväťdesiat mladých gréckokatolíkov zo Slovenska. Tlačová kancelária KBS hovorí o záverečných prípravách i programe púte s Ladislavom Pančíkom z Košickej eparchie, koordinátorom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pre SDM Lisabon 2023.

- Ako prežívate tieto posledné dni príprav do Lisabonu?

Snáď najviac sa mi žiada povedať, že tieto dni sú ozaj „intenzívne”. S blížiacim sa termínom odchodu pribúdajú nečakané otázky a zmeny na poslednú chvíľu. K tomu pripočítajme úlohy, ktoré sme na tento čas plánovali. A recept na cestovnú horúčku máme na stole.

Rovnako intenzívne však vnímam aj snahu a starostlivosť zo strany ostatných členov tímu. Mám na mysli Radu pre mládež a univerzity KBS, koordinátorov ostatných diecéz a aj „našich” dobrovoľníkov, kňazov, rehoľné sestry. V neposlednom rade cítim pevnosť otcovskej ruky vladyku Milana Lacha, ktorý sa rozhodol mladých gréckokatolíkov osobne sprevádzať do Lisabonu.

Som veľmi rád, že aj napriek rastúcemu stresu – a možno aj vďaka nemu – panuje v našom organizačnom tíme stále pokojná nálada a problémy dokážeme riešiť s chladnou hlavou.

- Kedy vyrážate na púť, kto ju bude viesť, a aký je rámcový program?

Naše dva autobusy vyrážajú v sobotu 29. júla ráno; jeden z Košíc a druhý z Gréckokatolíckeho mládežníckeho centra Bárka z Juskovej vole. Počas dňa budú postupne pristupovať pútnici na trase Košice – Bratislava tak, aby sme večer v našej bratislavskej gréckokatolíckej katedrále mohli sláviť svätú liturgiu, ktorej hlavným slúžiteľom bude vladyka Milan Lach. Ako som spomenul, vladyka Milan sa rozhodol osobne sprevádzať mladých slovenských pútnikov na SDM v Lisabone, takže on ako biskup bude viesť našu púť.

Ďalej je cesta autobusov naplánovaná cez francúzske Nice a Lurdy do Lisabonu. Samotné Svetové dni trvajú od utorka 1. augusta do nedele 6. augusta. Vtedy by sme už mali byť v Lisabone a zúčastňovať sa na hlavnom programe, ktorý vyvrcholí svätou omšou s pápežom Františkom na Campo da Graça.

Cestou späť sa opäť zastavíme v Lurdoch a aj v niektorom z miest na talianskom alebo francúzskom pobreží. Veríme, že domov sa šťastne vrátime v stredu 9. augusta.

- Bol o púť veľký záujem a koľko pútnikov sa prihlásilo?

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, máme to do Lisabonu celkom ďaleko, zhruba 3400 km, len cesta tam. Táto veľká vzdialenosť a celková cena mnohých mladých od púte odrádzala. Spočiatku sme sa obávali, či vôbec naplníme jeden autobus. Vďaka propagácii a fundraisingu sa nám podarilo naplniť dva autobusy pútnikov a tri odvážne dievčatá za nami priletia lietadlom. Bude nás spolu deväťdesiat.

V skupine máme pútnikov zo všetkých troch slovenských eparchií. Dokonca sa k nám pridá niekoľko mladých gréckokatolíkov zo Spojených štátov amerických

- S akými očakávaniami vyrážate, aké boli hlavné motivácie mladých ísť do Lisabonu, prípade v čom vidíte výnimočnosť tohto podujatia pre mladých?

Svetové dni mládeže nie sú výletom ani dovolenkou; je to dobrodružstvo prežité v spoločenstve mladých kresťanov, je to púť na posilnenie osobnej viery i na rozlišovanie povolania. Očakávam, že naši mladí tam prežijú skutočnú „slávnosť viery“, že sa posilní ich povedomie, že Cirkev s nimi počíta a že pocítia hlboké duchovné impulzy pre svoj život, možno na pozadí organizovaného chaosu...

Teším sa na ten čas a myslím, že po prvých dňoch púte – keď sa navzájom bližšie zoznámia – z mladých opadne ostych z neznámych ľudí a obava z nepoznaného prostredia. Vtedy začnú svoju realitu prežívať v spoločenstve bratov a sestier zo Slovenska i celého sveta. Verím, že práve túto hlbokú skúsenosť univerzality Cirkvi si privezú z Portugalska domov.

- Aký program Vás čaká v Lisabone?

Slovenský i medzinárodný organizačný tím si dal záležať, aby program v Lisabone naozaj stál za to. Začneme v utorok 1. augusta slovenským uvítacím ceremoniálom a otváracou svätou omšou.

Počas týždňa sú na predpoludnie naplánované slovenské sväté omše a katechézy. V piatok bude svätú liturgiu pre všetkých slovenských pútnikov v Lisabone sláviť vladyka Milan Lach. Popoludnia budeme venovať objavovaniu krás mesta a účasťou na medzinárodnom programe.

V sobotu budeme pešo putovať na Campo da Graça, na miesto slávenia nedeľnej svätej omše s pápežom Františkom. Na tomto mieste bude aj sobotná večerná vigília a tam strávime aj noc pod holým nebom.

Vyvrcholením celého podujatia bude už spomínaná nedeľná svätá omša s pápežom Františkom. Očakáva sa tu účasť niekoľko stotisíc, možno milión pútnikov. Verím, že naši mladí využijú čas púte aj na osobné rozhovory s vladykom Milanom, kňazmi a rehoľnými sestrami, ktoré nás budú sprevádzať i medzi sebou navzájom. Zaiste sa v Lisabone začnú písať príbehy nových priateľstiev – aj tých na celý život.

Spracoval: Stanislav Gábor( TK KBS, sg; ml ) 20230727019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]