[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvá z Popecastu (2): Dievča s psychickou poruchou
P:3, 28. 07. 2023 21:09, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 28. júla (VaticanNews) Vatikánsky rozhlas - Vatican News pripravili pri príležitosti blížiacich sa Svetových dní mládeže „Popecast“, v ktorom pápež reaguje na svedectvá viacerých mladých ľudí. Prinášame ďalší príbeh Arianny, dievčaťa s duševným ochorením.

Arianna už nie je maloletá, ale stále je dievčaťom. Trpí bipolárnou poruchou a nemôže ani pracovať. Spí, aby unikla pred úzkosťou života plného ťažkostí vrátane tých psychických. Všetko rozpráva s jasnosťou, ktorá pramení z vedomia, že ju „zachránil Boh“, a s veľkorysosťou. Jej príbeh pápeža dojme a žiada, aby si niektoré pasáže mohol vypočuť dvakrát.

„Som sociálno-zdravotnícka pracovníčka, ale, žiaľ, nevykonávam toto povolanie. Moje ochorenie: bipolárna „porucha nálady“ ma drží v zajatí, v pasci, v reťaziach. Cítim ťarchu úzkosti, hľadám útočisko v spánku, aby som zahnala bolesť a aby mi čas rýchlejšie ubiehal. Sila, ktorá ma ťahá do postele, je oveľa väčšia ako sila, ktorá ma povzbudzuje k životu. Som dcérou rozvedených rodičov a nikdy mi to nerobilo dobre, preto mám tendenciu hľadať náklonnosť v druhom človeku. Ale potom som vďaka jednej žene, ktorú si Pán použil, spoznala lásku jedného otca a začala som mať rada samu seba. Nikdy nezabudnem na Božiu nežnosť, s akou sa Boh rozhodol milovať ma bez toho, aby za to niečo očakával. Našiel ma v smrti. Znovu a znovu som márne hľadala túto lásku, ale nenašla som ju inak ako v Božej láske. Môj život je ako hojdačka - raz mám túžbu spáchať samovraždu a inokedy sa mi zdá, že mi srdce exploduje radosťou. Našťastie mám vo svojom živote Boha, ktorý vo mňa verí, ktorý ma podporuje, dáva mi silu, zachraňuje ma, berie moju bolesť a necháva ma dýchať.“

Pápež reaguje:

Milá Arianna, počul som tvoje svedectvo a páči sa mi, keď hovoríš, že tvoj život je ako hojdačka, na jednu i druhú stranu, hore i dole. Ale ty hovoríš: vždy je tu Boh, v každej etape života. Páči sa mi tvoj realizmus. Poviem ti len jedno: snaž sa prejsť nejakú cestu. Pretože ty hovoríš hojdačka, ide a vracia sa, ide a vracia sa... Ale nakoniec takýto život riskuje, že bude labyrintom, z ktorého sa nikdy nedostaneš von. Daj si pozor! Vždy sa pozeraj dopredu, nestrácaj horizont, lebo práve ten ťa udrží na ceste. A ten horizont je Boh, Boh je s tebou a bude ťa sprevádzať na ceste. Nestrácaj toto dobrodružstvo života. Nedaj sa vtiahnuť do labyrintov výčitiek svedomia, ktoré nás nakoniec nezachránia. Potrebujeme ísť vpred... A aj terapia, ktorú máš kvôli psycho-fyzickej stránke, ti môže pomôcť. Každý z nás má psycho-fyzické zranenia, každý z nás je zranený životom a aj hriechom. Ale venuj tomu starostlivosť.

Preklad: Sr. Zuzana Škrinárová, SSS( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230728013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]