[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Bojovať proti nezákonnosti a násiliu, v hre je spoločné dobro
P:3, 28. 07. 2023 21:15, ZAH

Vatikán 28. júla (VaticanNews) V liste pri príležitosti 30. výročia útokov na rímske chrámy Sv. Jána v Lateráne a Sv. Juraja vo Velabre ( St. Giorgio in Velabro) pápež vyzýva ľudí, aby si pripomenuli tých, ktorí sa venovali ochrane spoločenstva aj s nasadením vlastného života. Mladých ľudí žiada, aby „aktívne podporovali zmenu mentality“.

„Vyzývam, aby sme sa rozhodne postavili proti početným formám nezákonnosti a násiliu, ktoré, žiaľ, stále sužujú súčasnú spoločnosť. V hre je spoločné dobro a osobitne osud tých najzraniteľnejších, posledných, tých, ktorí trpia nespravodlivosťou všetkého druhu“, napísal pápež František vo svojom liste pri príležitosti 30. výročia útokov na pápežskú Baziliku svätého Jána v Lateráne a kostol Svätého Juraja vo Velabre v Ríme. Oznámenie prečítal Mons. Baldo Reina, pomocný biskup Rímskej diecézy, na začiatku sviečkového sprievodu s názvom „Rím nezabúda. Pamäť a odhodlanie na pamiatku nevinných obetí mafie“, ktorý sa konal 27. júla večer na miestach, kde v noci z 27. na 28. júla 1993 vybuchli dve bomby umiestnené v autách. Spôsobili viaceré škody a 22 osôb bolo zranených v dôsledku tohto „zbabelého gesta“, ktoré, ako zdôraznil pápež, „hlboko znepokojilo“ všetkých katolíkov „a najmä veriacich v Ríme“.

V liste sa potom pápež obracia na mladých ľudí, ako na „nádej budúcnosti“ a vyzýva ich, aby mali „odvahu a odhodlanie bez strachu“, pretože mafie „zapúšťajú korene vtedy, keď strach ovládne myseľ a srdce“. „Ste povolaní byť aktívnou oporou zmeny mentality, zábleskom svetla uprostred temnoty, svedectvom slobody, spravodlivosti a práva,“ nabáda pápež František a zároveň dúfa, že „aj tí, ktorí majú občiansku zodpovednosť“ i „mnohé cirkevné zložky“ mesta „budú aktívne pracovať na podpore nového ľudstva“. „Neváhajte stáť pri ľuďoch s nehou a súcitom, najmä pri tých, ktorí žijú na perifériách,“ znie ďalšia výzva pápeža, ktorý napokon všetkých zveruje príhovoru Panny Márie - Záchrany rímskeho ľudu (Salus Populi Romani) a svätých patrónov Petra a Pavla.

Tiziana Campisi, Zuzana Škrinárová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230728015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]