[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Močenku otvorili a požehnali Náučný chodník sv. Gorazda
P:3, 28. 07. 2023 21:24, DOM

Močenok 28. júla (TK KBS) V Močenku vybudovali nový Náučný chodník svätého Gorazda. Začína sa pri Kostole sv. Klimenta v Močenku a pokračuje po lesných cestách k miléniovému krížu pred Nitrou.

Náučný chodník 26. júla 2023 požehnal miestny rodák biskup Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR. S pútnikmi následne prešli celú trasu až do Nitry, so zastávkami v Cabaj Čápore, Párovských hájoch a v Pastoračnom centre pri Kostole sv. Gorazda na Klokočine v Nitre.

Na záver putovania Mons. Rábek spolu s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom celebrovali svätú omšu v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade.

Otvorenie chodníka bolo súčasťou 31. ročníka celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok. Úsek chodníka dlhý 13,5 kilometra prešiel biskup spoločne s ďalšími 45 pútnikmi. Ocenil upravenú a vyčistenú trasu, ktorou podľa predpokladov chodili aj vierozvestcovia sv. Cyril a Metod a tiež sv. Gorazd. Je to vzácny úsek aj pre Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda.

Festival Gorazdov Močenok sa začal v nedeľu 23. júla a potrvá do 30. júla. V sekcii súťažných inscenácií sa predstaví šesť divadelných súborov s ôsmimi predstaveniami, v nesúťažnej časti programu sa predstavia dva súbory.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je duchovný program, nechýbajú tvorivé dielne, rozbory súťažných divadelných predstavení i spoločenské stretnutie organizátorov, divadelníkov a ďalších účastníkov.

Festival vznikol v roku 1993 ako Celonárodný festival biblických a duchovných hier Gorazdov Močenok. V nasledujúcich rokoch sa na ňom prezentovalo množstvo divadelných súborov z domácej i zahraničnej scény, stovky účastníkov, ktorí sa pasívne, ale i aktívne zapájali do činností v rôznych tvorivých dielňach, ktoré sú súčasťou festivalu dodnes.

Poslaním festivalu je osveta kresťanského divadla, no predovšetkým úcta k sv. Gorazdovi, žiakovi vierozvestov sv. Cyrila a Metoda. Jeho najpravdepodobnejším rodiskom je práve osada Gorazdov, ktorá je súčasťou obce Močenok. Ako festival, tak aj vybudovanie Náučného chodníka podporil Nitriansky samosprávny kraj v záujme budovania a trvalo udržateľného rozvoja Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na jeho území.

Zdroj: Nitrianska diecéza( TK KBS, tu; pz ) 20230728017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]