[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec pri modlitbe Anjel Pána: Ježišu, ty si moje najväčšie dobro
P:3, 31. 07. 2023 09:00, ZAH

Vatikán 31. júla (VaticanNews) Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca, ktorý povedal v nedeľu 30. júla 2023 pred modlitbou Anjel Pána Pana. Okolo 11 tisíc veriacich na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyzval, aby vedeli nájsť to, na čom záleží: trénovať sa v rozpoznávaní vzácnych drahokamov v živote a rozlišovať ich od harabúrd. 

Zdroj: Vatican News

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium nám rozpráva podobenstvo o kupcovi, ktorý hľadá vzácne perly. Ten, ako hovorí Ježiš, „keď nájde veľmi vzácnu perlu, ide, predá všetko, čo má, a kúpi ju“ (Mt 13, 46). Zastavme sa chvíľu pri gestách tohto kupca, ktorý najprv hľadá, potom nájde a nakoniec kúpi.

Prvé gesto: hľadať. Ide o podnikavého kupca, ktorý nezostáva stáť na mieste, ale vychádza z domu a ide hľadať vzácne perly. Nehovorí: „Stačia mi tie, ktoré mám“, ale hľadá ešte krajšie. A to je pre nás pozvanie, aby sme sa neuzatvárali do zvykovosti, do priemernosti tých, ktorí sú spokojní, ale aby sme v sebe oživili túžbu, aby v nás túžba hľadať a ísť dopredu nevyhasla; pestovať sny o dobre, hľadať Pánovu novosť, pretože Pán sa neopakuje, on vždy prináša novosť, novosť Ducha, On vždy robí realitu života novou (porov. Zjv 21, 5). Potrebujeme mať tento postoj hľadania.

Druhým gestom kupca je nájsť. Je to bystrý človek, ktorý „má dobré oko“ a vie rozpoznať perlu veľkej hodnoty. To však nie je vôbec ľahké. Spomeňme si napríklad na fascinujúce orientálne bazáre, kde sú stánky plné tovaru natlačené v preplnených uliciach; alebo na niektoré obchodíky, ktoré vidíme v mnohých mestách, plné kníh a rôznych predmetov. Niekedy na týchto trhoch, ak sa človek zastaví a pozorne sa zahľadí, môže objaviť poklady: vzácne veci, vzácne zväzky, ktoré si v záplave všetkého ostatného na prvý pohľad nevšimne. Ale kupec v podobenstve má bystré oko a vie rozpoznať, „rozlíšiť“ a nájsť perlu. Aj to je ponaučenie pre nás: každý deň, doma, na ulici, v práci, na dovolenke, máme príležitosť postrehnúť dobro. A je dôležité vedieť nájsť to, na čom záleží: trénovať sa v rozpoznávaní vzácnych drahokamov v živote a rozlišovať ich od harabúrd. Neplytvajme časom a slobodou na malichernosti, zábavky, ktoré nás vo vnútri nechávajú prázdnymi, zatiaľ čo život nám každý deň ponúka vzácnu perlu stretnutia s Bohom a s druhými! Je nevyhnutné vedieť ju rozpoznať, rozlíšiť a nájsť ju.

Na záver je tu posledné gesto obchodníka, ktorý perlu kupuje. Uvedomuje si jej obrovskú hodnotu, predáva všetko, obetuje všetok svoj majetok, len aby ju získal. Radikálne mení inventár svojho skladu; nezostane mu už nič iné ako táto perla: je to jeho jediné bohatstvo, zmysel jeho prítomnosti a budúcnosti. Aj to je pozvanie pre nás. Ale čo je to tá perla, pre ktorú sa človek môže vzdať všetkého, tá, o ktorej nám hovorí Pán? Tou perlou je On sám, je to Pán! Hľadať Pána a nájsť Pána, stretnúť Pána, žiť s Pánom. Tou perlou je Ježiš: On je tá vzácna perla života, ktorú treba hľadať, nájsť a privlastniť si ju. Oplatí sa do nej investovať všetko, pretože keď sa človek stretne s Kristom, jeho život sa mení. Ak stretneš Krista, zmení sa ti život.

Zoberme si teda ešte raz tri gestá kupca - hľadať, nájsť, kúpiť - a položme si niekoľko otázok. Hľadať: hľadám vo svojom živote? Cítim sa na poriadku, že som už všetko dosiahol, som spokojný, alebo v sebe rozvíjam túžbu po dobre? Som akoby na „duchovnom dôchodku?“ Koľkí mladí sú na dôchodku! Po druhé, nájsť: cvičím sa v rozlišovaní toho, čo je dobré a pochádza od Boha, a viem sa zrieknuť toho, čo mi naopak necháva málo alebo celkom nič? A nakoniec, kúpiť: viem sa míňať pre Ježiša? Je pre mňa na prvom mieste, je pre mňa najväčším dobrom v živote? Bolo by pekné povedať mu dnes: „Ježišu, ty si moje najväčšie dobro“. Každý nech to teraz povie vo svojom srdci: „Ježišu, ty si moje najväčšie dobro.“ Nech nám Panna Mária pomáha hľadať, nájsť a prijať Ježiša celou svojou bytosťou.

_
Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News / sr. Zuzana Škrinárová, SSS( TK KBS, VaticanNews, zs; ml ) 20230731010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]