[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánske astronomické observatórium otvoria v auguste pre verejnosť
P:3, 31. 07. 2023 09:39, ZAH

Vatikán 31. júla (VaticanNews) Vatikánske astronomické observatórium „Specola Vaticana“ v Castel Gandolfe pri Ríme bude od 3. augusta otvorené verejnosti. Prehliadky s odborným sprievodcom budú organizované v spolupráci s Vatikánskymi múzeami, ktoré už v Castel Gandolfe ponúkajú návštevu niekdajšieho pápežského letného sídla i priľahlé pápežské záhrady.

Skúsení astronómovia ukážu návštevníkom observatória staroveké a moderné astronomické prístroje, vzácne texty, mesačné kamene, tematické umelecké diela a niektoré vzácne vzorky meteoritov. Vrcholom prehliadky bude návšteva stále funkčných historických ďalekohľadov inštalovaných v dvoch Barberiniho kupolách, ktoré je možné otvoriť a otáčať pre pozorovanie hviezd.

Z histórie vatikánskeho observatória

Specola Vaticana je vedecký výskumný ústav Svätej stolice. Jeho počiatky siahajú do konca 16. storočia, keď v roku 1578 pápež Gregor XIII. pozval jezuitských astronómov a matematikov z Rímskeho kolégia, aby pripravili reformu kalendára, ktorá bola následne vyhlásená v roku 1582. Specola fungovala vo Vatikáne niečo vyše 40 rokov, no začiatkom 30. rokov 20. storočia sa v dôsledku nárastu elektrického osvetlenia spolu s rastom mestskej zástavby hlavného mesta stala obloha v Ríme takou jasnou, že astronómovia neboli schopní skúmať najslabšie viditeľné hviezdy. Z tohto dôvodu Pius XI. nariadil, aby sa observatórium presťahovalo do jeho letného sídla v Castel Gandolfe.

V roku 1981 bolo v Tucsone (Arizona, USA) založené druhé výskumné stredisko, „Výskumná skupina Vatikánskeho observatória“ (Vatican Observatory Research Group), a v roku 1993 Specola v spolupráci so Stewardovým observatóriom dokončila výstavbu Vatikánskeho teleskopu s pokročilou technológiou (VATT) na hore Graham (Arizona, USA). Dnes Specola Vaticana spolupracuje s mnohými medzinárodnými astronomickými inštitúciami a je členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) a Medzinárodného centra pre relativistickú astrofyziku (ICRA). Od roku 1986 organizuje letnú školu astronómie v Castel Gandolfo.

Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230731013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]